Varia

Udmurdikeelsete jumalateenistustega alustati Udmurtia pealinnas Iževskis 2005. aasta detsembris, kohaks väike Risti Ülendamise Kirik. Jumalateenistusel loetavad piiblitekstid olid juba varem udmurdi keeles avaldatud: Uus Testament 1997. aastal ja Psalmid 1999. aastal. Need tõlkis keeleteadlane ja ülemdiakon Mihhail Atamanov, kes on tegutsenud Piiblitõlke Instituudi töörühma pea-toimetajana alates 1991. aastast. Isa Mihhail on tõlkinud ka suurte kirikupühade ajal loetavad Vana Testamendi tekstid. Iževski ja Udmurtia peapiiskop Nikolai õnnistusel tõlkis ta liturgiat ja muid õigeusu jumalateenistusliku korra juurde kuuluvaid raamatuid udmurdi keelde. Alguses toimusid teenistused paar korda kuus, kuid kevadel 2006 juba igal nädalal – laupäeviti peeti õhtu-palvust, pühapäeviti liturgilist teenistust.

 

Udmurdi usklike hardaks palvesooviks oli suurem kirik, sest kõik soovijad ei mahtunud väiksesse kirikusse. Keskendumine Jumala Sõna kuulamisele ja palvetamisele kitsas ruumis oli vaevaline. Palvevastus tuli 2007. aasta suvel, kui patriarh Aleksius II külastas Iževskit uue Püha Miikaeli kiriku sisseõnnistamisel. Kohe järgmisel päeval pärast patriarhi külaskäiku kutsus metropoliit Nikolai isa Mihhaili jutuajamisele. Ta andis linna keskel asetseva Kaasani kiriku täielikult udmurdikeelsete jumalateenistuste pidamise kohaks, öeldes sellega, et kogu teenistus koos palvete ja lauludega toimub udmurdi keeles. Kristuse kirgastamise püha 19. augustil veetsid udmurtidest usklikud juba uues kohas, avaldades Jumalale tänu palvetele vastamise eest. Sellele suurele pidustusele saabus kodukülast Vuz Egrast ka isa Mihhail.

Udmurdikeelsetel jumalateenistustel on käinud regulaarselt umbes viiskümmend inimest. Nüüd on maapiirkondade küladest kergem tulla kirikusse, sest Kaasani kirik asetseb bussipeatuse lähedal. Jumalateenistusi viivad läbi isa Nikolai ja isa Pavel, samuti diakonina isa Mihhail.

Marja Kartano

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn