Varia

  
6_Ungarlased_300pxSoome-ugri perekonna „suur vend” on ungari rahvas, kes oma 14 miljoni elanikuga Ungaris ja selle naabermaades moodustab arvuliselt poole soomeugrilastest. Oleme juba mõned aastad unistanud ungari õdede-vendade kaasamisest misjonitöösse sugulasrahvaste seas Venemaal. Ungari kirikute juhid on küll osalenud meie soome-ugri konsultatsioonidel, kuid seni ei ole asi sugugi edasi arenenud.
Lausanne’i liikumise maailmaevangelisatsiooni III kongressil Kaplinnas 2010. aasta oktoobris seadis Jumal mind istuma Ungari baptistide liidu presidendi Meszaros Kalmani kõrvale. Arvestades seda, et kohalviibinud ligikaudu 5000 osalejast oleks igaüks võinud minu naabriks sattuda, usun, et Jumal ise juhatas mind õigesse kohta! Meie laud sai kohtumispaigaks ka teistele ungari delegaatidele, andes võimaluse vestelda metodistide ja nelipühilaste liidritega. Kongressi lõppedes leidsid ungarlased, et Ungari Evangeelse Alliansi juurde tuleb moodustada soome-ugri töörühm.
Praegu kuulub töörühma nelipühilasi, baptiste, luterlasi, metodiste ja reformeeritud koguduste esindajaid. Nende hulgas on pastoreid, ilmikuid ja noori aktiviste, kellest üks on 2009. a Marimaal korraldatud II Soome-ugri kristlikul noortekonverentsil ainsa ungarlasena osalenud Jakab Roland Ákos. Veel on töösse haaratud Wycliffe’i piiblitõlkijate juht, Ungari Piibliseltsi peasekretär, samuti Eötvös Loránti Ülikooli soome-ugri teaduskonna juhataja Márta Csepregi. Töös osalejate avar taust ja asjatundlikkuses konkreetsetes valdkondades eeldab, et nende tegemistel tasub silma peal hoida, sest nad on suutelised korda saatma põnevaid asju!

Hõimurahvaste Aeg Nr 7, 2012.  lk. 6.


.

Ungari keel kuulub koos handi ja mansi keelega soome-ugri keelte ugri rühma. Eesti ja ungari keel ei ole kuigi sarnased – filoloog Mall Hellam on leidnud vaid ühe väljendi, mis on peaaegu arusaadav mõlemas keeles: Eleven hal úszkál a víz alatt (elav kala ujub vee all). Allpool mõned keelenäited.


jää – jég
kala – hal
käsi – kéz
mine – menni
silm – szem
süda – szív
veri – vér

Esialgse plaani kohaselt olen ma ungarlaste töörühmale abiks eesmärkide püstitamisel esimeseks missiooniks hõimurahvaste juurde. Kõigepealt tahame Ungarist leida tiimi, kes sõidaks sihtkohta ja teeks kohalikega kohtudes kindlaks, mil viisil saaksid ungarlased neid kõige paremini aidata. Olen juba avastanud, et ungarlaste töörühm eelistab edasi minna pigem aeglaselt, kuid organiseeritult ja kindlameelselt.

Ungarlased on võõrustajaiks järgmisel soome-ugri konverentsil 2013. aasta kevadel. Kas juba enne seda leiab aset nende kohtumine oma Venemaal elavate sugulasrahvastega, seda teab üksnes Jumal. Kuid koostöö ungarlastega on alanud ja rahulik algus võib viia vägagi võimsa liikumiseni!

 

Foto:  Åke Lager

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn