Varia

Setumaa lippSetumaa (setu keeles Setomaa) on setude asuala Peipsi järve edela- ja lõunakaldal. Setude traditsioonilise elupiirkonna Lõuna-Eestis ja Petserimaal jagab kaheks Eesti-Vene piir, mis tekitab setudele palju probleeme.

Koidula piiripunkt.  Foto: EKNK Misjonitoimkonna arhiivKalju ja Külliki Õigus, kelle peres kasvab kolm last, on ustavad EKNK misjonärid alates 1995. aastast. Siis toimus esimene misjonireis Lõuna-Venemaale, kus teeniti kuni 2005. aastani. Setumaad otsustati hakata regulaarselt külastama aastal 2006. Kalju ongi seda teinud, võttes endaga kaasa ka misjonimeelseid vabatahtlikke. Koos külastatakse setusid, kuulutatakse head sõnumit Jeesuse päästvast armust ja aidatakse neid praktilisel viisil.  

 

Kuidas algas setu misjon? 

Kalju ja Külliki Õigus peregaKalju: „Ammu oli mõte alustada misjonitööd Eesti lähedal, et saaks teha lühiajalisi ja odavamaid reise. Siin avaneski võimalus, sest kaks kolmandikku Setumaast asub nüüd Venemaa territooriumil.“
Külliki: „See on nii huvitav, et teel Astrahani ja Dagestani oleme sadu kordi sellest paigast mööda sõitnud, ja nüüd korraga lähme siiasamasse. Jumala teed on ettearvamatud!“

 Kui alguses külastati Arturi peret, ütles tema abikaasa hiljem, et Kaljuga koos saabus selline kummaline rahu. Ta rääkis ka oma unenäost, kus Kalju ütles: „Usu mind, ma usun Jumalat!“ Jumal teeb inimestega tööd, et valmistada nende südameid Jeesust vastu võtma.

Milline on üldmulje Setumaast?

Vanatädi OlliKülliki: „Üldmulje on masendav – palju mahajäetud talusid, kõik on tühi ja rüüstatud. Paljudes peredes on kehv olukord, sest pereisad on töötud või tarvitavad liialt alkoholi. Seda olukorda nähes tuleb kaastunne südamesse, hakkad neid inimesi armastama ja tahad nende heaks midagi teha. Käisime külas ka vanatädi Ollil, kellel oli selle üle väga hea meel. Viisime talle natuke toiduaineid, mille peale ta ütles, et oligi eilsest saadik söömata. Jumal, päästa Setumaa!“ 
Kalju: „Sõitsin Koselki küla poole, teepeenral seisid kaks last ja hääletasid. Peatasin auto ja nägin kahte räpast, kaltsakat poissi. Nad ütlesid, et olid poes toiduainete järel käinud. Küsisin, et kus siis moonakott on? Kas kõik toiduained mahtusid tasku? Nad vastasid, et kahjuks neile poest võlakirja peale enam ei antud. Vanemad otsivad tööd ja peres on 5 last. See lähim pood asus kodukülast u 7 km kaugusel, keerasime otsa ümber ja sõitsime tagasi. Leidsin taskust umbes 70 rubla, mille eest nad said osta hädapäraseid toiduaineid. Siis sõitsime nende kodukülla, kuhu minagi olin teel.”


Kas kõik ongi nii lootusetu…?!

Poisid hääletamasVaatamata karmidele elamistingimustele on sealgi rõõmustavat juhtunud. Nimelt külastas vend Jevgeni Petseri kogudusest koos mõne koguduseliikmega külasid, ja ühes setu peres võttis üks naine Jeesuse oma südamesse vastu. Kiitus Jumalale! Kalju külastas teda hiljem koos vendadega, et koos palvetada ja viia läbi leivamurdmine. 

See pere elab elektrita majas, lambiks kasutatakse primitiivset petrooleumilampi, milles põleb diiselkütus, mis omakorda tossab ja ajab kibedat haisu. Nad elatuvad juhutöödest ümbruskonna pisut paremal järjel olevate inimeste juures. Vahel roogivad leivaraha saamiseks lund, vahel lõhuvad puid ja laovad riita. Mõnikord päästab vaid järvejää alt püütud kala. Nad olid väga rõõmsad, et Kalju ja teised neid külastavad.


Projekti „Jaga jõulurõõmu“ käigus kogusite Setumaa lastele jõulupakke. Kuidas läks kohaletoimetamine?

Kalju: „Toimetasime piirile üle 150 paki. Petserist tulid õed-vennad tühjade kottidega vastu, tagasi läksid pilgeni koormatuna. Õnneks said nad ilusasti üle piiri, tolliametnikud olid seekord uskumatult leebed. Palved kannavad vilja! Pakke anti Petseri koguduse lastele ja vaestele peredele, kuid osa jagasid ingliteks riietatud koguduse lapsed tänaval lastele laiali. See uus idee meeldis lastele väga.

Me ei saa „küünalt vaka all hoida“ ja seepärast tuleb valguse peale ka neid, kes pimedusest tüdinud. Saaksime neid õpetada ja jüngerdada, alustades uusi kogudusi meie sugulasrahva seas.“

Suur tänu kõigile, kes hoiavad palves seda rahvusgruppi ja nende misjonäre!

Koostanud Piret Neimann
EKNK Välismisjoni sekretär

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn