Mäemari keele rääkijaid on 2010. aasta rahvaloenduse põhjal 23 062. Keel on üks Mari-Eli ametlikest keeltest. Uue Testamendi tekst peaks käesoleva ajakirja ilmumise ajaks olema Helsingi Piiblitõlkeinstituudil trükiks ette valmistatud. Seni on mäemarid saanud emakeeles lugeda evangeeliume ja apostlite tegude raamatut, mis ilmusid vahemikus 1997-2011.

Mäemari keele tõlkija Galina Muravjova (vasakul) ja Anu Väliaho, 20 aastat maride seas elanud-töötanud misjonär.  Foto: Anu Väliaho kogu
Mäemari keele tõlkija Galina Muravjova (vasakul) ja
Anu Väliaho, 20 aastat maride seas elanud-töötanud
misjonär. Foto: Anu Väliaho kogu

Ka mokšamordvalased on seni pidanud piirduma eelnimetatud piibliraamatutega, aga Uue Testamendi kirjade ja Ilmutusraamatu teksti viimistlemisega loodetakse veel tänavu valmis saada. Trükkimine jääb tõenäoliselt 2015. aastasse. Mokša piiblitõlkemeeskonna noor liige Olga sai Jeesusega lähedaseks aga kord sünnipäevaks saadud Lastepiibli kaudu, kus Jeesus rääkis sama keelt, milles Olga oli kunagi öelnud oma esimesed sõnad ja pannud kokku esimesed mõtted. „Selle keele pärast Jeesus minu jaoks tõeliseks ja Tema teod tegelikkuseks saidki,” arvab Olga. 

 

Permikomid on osade Uue Testamendi raamatute, Piiblilugude ja Lastepiibliga saanud tutvuda alates 1990ndate keskelt lausa koolipingis, kui emakeelt õpetama hakati. Kuna kirjandust oli selles keeles vähe ilmunud, kasutati lugemispraktikaks ka piiblitõlkeinstituudi väljaandeid. Tänapäeval on end permikomidena määratlenud umbes 100 000 inimest, kellest rõhuv enamus ka oma keelt räägib. Uue Testamendi kirjade ja Ilmutusraamatu tõlke ülevaatamisega loodetakse veel tänavu suuremas osas ühele poole saada. 

Helsingi Piiblitõlkeinstituudi materjalide põhjal koostanud Piret Riim

 

Hõimurahvaste Aeg 2014 1(11) lk 15.

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn