Meie misjon

Kirjutan seda lugu Eesti 96. sünnipäeva hommikul. Olen just rahvuslipu heisanud. Mõeldes kõigile õnnistustele, mida on andnud sõprus udmurtidega, on täna hõimusuhete üle mõtisklemiseks parim aeg.

Minu esimene kohtumine udmurtidega oli 2006. aastal, kui Võru koguduse misjonilaagris koos mitmekümne norralase ja kümnekonna eestlasega laulis ja teenis noortegrupp, kellest hiljem sai ansambel Šumpoton (ek rõõm). Kui udmurdid olid palvetanud minu keskmise poja Joeli pärast, tervenes ta tõenäoliselt eluaegsest astmast.

Minu reisid Udmurtiasse aastatel 2008, 2009 ja 2013 on andnud elumuutva kogemuse, mis minu maailmavaadet on paljuski muutnud. Olen selle eest Jumalale väga tänulik.

Esimesel misjonireisil küladesse 2008. aastal kogesime võimsat Püha Vaimu juhtimist. Mäletan ööbimist palavates talutaredes, pesemist vihmaveetünnides, varahommikusi kartulivõtmisi (kartulid on seal tihti kaalikasuurused!). Aga ka öised usuteemalisi vestlusi noortega, lõputuid palveid vaimus ... Ilma liialdamata kestsid palved vahel kuni paarkümmend tundi päevas ... See oli nii hea.

 

Nii sügav Jumala ligiolu kogemine ei saa kedagi ükskõikseks jätta. Kuulutasime innukate udmurtidega ühises meeskonnas evangeeliumi ja jagasime igapäevaelu, valmistasime rahvustoite ja esitasime külades rahvatantse. Kogetud rõõmu ja indu on raske isegi kõige lähedasematele edasi anda. Ma tean, kui palju minu pere, kogudus ja paljud teisedki  minu eest neil aegadel palvetasid. Olla läkitatud vaimulikuna väljapoole Eestit (ja pealegi armastatud udmurtide juurde!) – see kogemus annab kõigile nii palju: väljasaatvale kogudusele rõõmu, pastori vaimulikku ellu uut julgust ja sügavust, uusi imelisi sõpru. Ja vastuvõtvatele eriliselt külalislahketele sõpradele loodetavasti julgustust.

Koostöö mõju on näha pikaajalistes pühendunud palve- ja hoolivates suhetes. Tänapäevased kommunikatsioonivahendid teevad suhtlemise võimalikuks isegi näiliselt kõige kaugemate mahajäetud küladega. Me vajame pikaajalisi armastavaid suhteid, millest loomuliku arenguna kujuneb süvavaimulik, usalduslik ja kandev sõprus. Udmurtia laualipp lehvib meie kirikus. 

Eestis usule tulnud udmurdi Jelena Rjabina juures olen ka ise udmurdi keelt õppinud, lisaks tutvunud iseseisvalt udmurdi kultuuriga. Mõlema viimatimainitu minimaalsetki tundmist pean iga misjonil osaleja puhul üsna oluliseks.

2009. aasta reisil kogesime ka vaenlase vastuseisu, mis meid aga veelgi enam kokku liitis, nii ülistama, teenima kui ka Jumalalt prohvetlikku sõna otsima. Ja Püha Vaim langes oma armuga meie kõigi üle, nii et me ei saanud isegi saunas palvetamata jätta ... Inimeste muutunud elud, rõõm ja vägi, mis vallandus kogu meie eesti-udmurdi-brasiilia-usbeki-vene meeskonna üle, on tänaseni kirjeldamatu. Minu noortepastorist sõber Brasiiliast, sel reisil osalenud Yuri Velloso sõnul muutis tolle nädala kogemus tema vaimuliku elu täielikult. 

Kaupo Kant ja Taavet Taimla Udmurtias koos ansambel Šumpoton-iga aatal 2009.  Foto:  EEA misjonitoimkonna kogust.
Kaupo Kant ja Taavet Taimla Udmurtias koos ansambel Šumpoton-iga aatal 2009. Foto: EEA misjonitoimkonna kogust.

Jumala riigi kogemine koos palvejanu ja kogu südamest tuleva ülistusega ületas meie reisil reaalse tagakiusuhirmu, samuti välised inimesi lahutavad piirid. Nii pursivadki usbekk ja brasiillane omavahel hispaania keelt, eestlased vene ja udmurdi keelt, et üksteisele kuidagi oma rõõmu väljendada.

Filadelfia kogudus Iževskis on olnud misjonikeskuseks kogu Uuralite piirkonnale. Selle koguduse rüpes on udmurdid oma ajaloolistel aladel saanud liikuda ja paljusid paganluses viibivad hõimlasi armuevangeeliumiga Jeesusele võita. Meie osa on julgustamine ja eestpalvete tegemine, selleks peaksime end laskma Püha Vaimu ja hea õpetuse kaudu koolitada. Võimalusel saame osaleda koostööprojekti  Hõimurahvaste Aeg töös. 

Udmurdikeelse täispiibli presentatsioonil 2013. aasta novembris sain kinnituse: meie eesti rahval on eesõigus igal võimalikul viisil udmurtide elule kaasa aidata. Palvetage, et udmurdi lapsed ja noored koos vanematega haaraksid sellest võimalusest kinni! Ma usun, et see terve rahvuse saatuse koos muutunud eludega muudab.

Samuti saame olla kasulikud, kui oma sõpradega regulaarselt suhtleme: tutvustame oma kogudusele nende palvevajadusi ja kultuuri, postitame nende usu- ja kultuurielu tutvustavaid sõnumeid oma sotsiaalvõrgustikesse, kutsume neid külla, jagame nendega oma ressursse ja elu.

Võru Elupuu koguduse pastor Kaupo Kant rõõmustab koos udmurtidega Piibli ilmumise üle aastal 2013.  Foto: Mark Nelson
Võru Elupuu koguduse pastor Kaupo Kant rõõmustab koos udmurtidega Piibli ilmumise üle aastal 2013. Foto: Mark Nelson

Tänu Jumalale! Olge õnnistatud!
Tau Inmarlõ! Bakel lue karitskom!

Hõimurahvaste Aeg 2014 1(11), lk. 12.

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn