Siberi Eestlased

13 1 250pxLuterliku kiriku vaimulikud on eesti kogukondi nii lääne kui ka ida pool teeninud juba paljude aastate jooksul. 2013. aastal tuli ka minul järjekordselt teenida eestlasi eri paigus.

Üks suuremaid eestlaste kogukondi on Ülem-Suetukis. Seekord oli jaanipäeva jumalateenistusele kogunenud kirikutäis rahvast. Ristitud sai 4 poissi, kelle vanematele ja ristivanematele andsin eelmisel päeval väikse ristimisõpetuse. Surnuaiapüha jumalateenistusel osales umbes 140 inimest. Veel kraamisime kirikut ja niitsime kirikuhoone ümbert heina. Kirik sai eelmisel aastal uue aia, mida oli kohati vaja parandada; ka see sai tehtud. Ülem-Suetuki kirik vajab remondiannetusi.

Mälestusteenistus Velikije Lukis.Naabruses asuv eesti küla Ülem-Bulan tähistas sel aastal oma 155. aastapäeva. Kui tavaliselt on seal jaanilaupäeval koos paarikümne inimese ringis ja surnuaiateenistusel 5-6, siis nüüd tuli jaanipeole umbes 120 jaanipidulist ja kalmistupühale paarkümmend.

Külastasin ka ehitatava kiriku krunti Karatusi rajoonikeskuses, kuhu toodi Alam-Bulanist vana kiriku materjal uue ehitamiseks. Karatusis on hea ja sõbralik side kohaliku õigeusu kiriku preestriga.

Augustis käisin Velikije Lukis. Sealsetes lahingutes sai Eesti Laskurkorpus sõja ajal esimesed tuleristsed, hukkus üle 6500 eestlase. Nüüd, 70 aastat hiljem, toimusid seal mälestusteenistused.

Peterburis leidis 9. juulil aset kohtumine, kus peale minu osalesid Eesti peakonsul Peterburis Tiina Maiberg, Eesti Kontserdi direktor Jüri Leiten, maja juht Zoja Tumanova, kultuuriminister Rein Lang, kantsler Paavo Nõgene ja spetsialist Madis Järv.

Kuu aega hiljem tagastas Peterburi linnavalitsus Jaani kiriku hoone kogudusele.

Kohtumisest osavõtjad Peterburi Jaani kiriku ees.

Ristimispüha Ülem-Suetukis. Vasakul Arho Tuhkru.

Arho Tuhkru
EELK avalike suhete spetsialist

Hõimuravhaste Aeg, 2013 2(10), lk. 13.

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn