Siberi Eestlased

Kirik Ülem-Suetuki külas (ehit. 1888)Vana kalendri jaanilaupäeval, 6. juulil saabusid eestlaste legendaarsesse külasse Ülem-Suetukki Tiit Salumäe ja Mihkel Kukk, et alustada ligi paarinädalast külaskäiku kaugel elavate kaasmaalaste juurde. Statistika andmetel elab Krasnojarski krais umbes 4000 eestlast. Meie külaskäigule aitas palju kaasa Karatusi rajooni juht Valeri Saar, kes on ilmselt kõige kõrgemal ametipostil olev eestlane kogu Siberis. Ime on see, et 19. sajandi sunnitööliste järglaste küla on säilitanud eesti keele ja meele kuni tänaseni. Küla keskel on vana puukirik nagu muiste ja mullu. Kõige suurem eestlaste kogunemine oli jaanitule juures, kus pillimängu tegi kohalik orkester Ernst Lelle juhatusel. Jaanipäeval pidasime jumalateenistuse nii kirikus kui surnuaial. Pea kõigil Siberi eestlastel on sugulasi Eestis ning paljud on ka kodumaal käinud. On ka neid, kes Eestis mõnda aega elanud ja töötanud, kuid siis kodukülla tagasi läinud. Eesti keelt õpitakse kodudes ja alates 2000. aastast on Ülem-Suetukis kodumaalt läinud eesti keele õpetaja. Eesti on kaugel ja sõit Siberisse kallis ning seotud viisadega. Keelelaagrites on sealseid lapsi siiski käinud ning mõned noored on pääsenud ka Eestisse kõrgkooli õppima.

Anni Hendrikson Ülem-Suetuki külastUnustamatust külaskäigust oleks võimalik pikalt pajatada. Külalisi kodumaalt oodatakse vähemalt jaanipäevaks, aga võimaluse korral ka jõuludeks. Suure soojusega tuletatakse meelde õpetaja Jaanus Noormäge, kes paarkümmend aastat tagasi pani koguduslikule elule uue aluse. Tunnustust ja toetust väärivad meie kaasmaalased, kellele Eesti on ühtaegu kauge ja lähedane. 

Tiit Salumäe

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn