Siberi Eestlased

Arho Tuhkru ja kohaliku kooli õpetaja Piret.Eesti külad Krasnojarski krais on pika ja tugeva traditsiooniga – vanemad külad on loodud juba 160 aastat tagasi. Suur osa väljarännanuist on omal ajal keisririigiga pahuksisse sattunud, revolutsioonilise liikumisega seotud või lihtsalt paremate maade otsingule läinud eestlased. Jumal ei ole oma loomingu rikkuses seal tõesti koonerdanud – põllud on sügava musta mullaga, kõik õitseb ja vohab. Ka koduloomade pidamisega pole vaja palju vaeva näha, sest viljasaak on rikkalik ja seega ka jahu odav. Jõgedes-järvedes leidub rohkesti kalu. Ilusaim aeg kestis siiski kuni 1930. aastate keskpaigani, mil nii mõnedki eestlased tehti kulakuks, pandi vangi või lasti maha. 

 

Ristimispüha Ülem-Bulankas. Keskel õpetaja Vitali LugatšovKülastasin Siberis Ülem-Suetuki ja Ülem-Bulanka küla. Ülem-Suetukis on viimase paarikümne aasta jooksul eestlaste arv poole võrra vähenenud, järel on veel 151 inimest. 1888. aastal ehitatud kirik avati taas 1990. aasta juulis, mil esimese teenistuse viis läbi Jaanus Noormägi. Minul õnnestus teenistust pidada ja osaleda laste ristimisel täpselt 20 aastat hiljem. Kuigi nooremad inimesed enam eesti keelt hästi ei oska, on laulatused ja ristimised seal alati seotud eestikeelse teenimisega. Jumalateenistusi enam regulaarselt ei toimu, aga hingepalveid peetakse ikkagi ja iga eestlane saab emakeelse sõnaga maha maetud. Ka 7. juulil peetava surnuaiapüha ehk vana jaanipäeva viisin läbi emakeeles. Osavõtjaid oli paarisaja ringis, jaanipeol veelgi rohkem. 

Fotod: Arho Tuhkru koguKui eestlased olid 1940ndatel sunnitud läände põgenema, küsiti neilt sageli, et miks teete oma kirikuid ja seltse, kui 50 aasta pärast olete niikuinii kohaliku rahvaga segunenud. Täna võime öelda, et eestlus on kõikjal püsinud ja Ülem-Suetukis isegi 160 aastat. Miks on säilinud just Ülem-Suetuk? Selles, suurimas eestlaste külas väljaspool Eestit on elujõud vähenenud kõige aeglasemalt. Pealegi on seal alati olnud eesti kool. Ka arvestavad kohalikud kultuuriringkonnad eestlastega – kalendrites on nende tähtsamad sündmused ja materjale eestlastest leidub isegi kohalikus muuseumis. On imeline, et see rahvakild hoiab talle olulist, ja see on ka meile rikkuseks, näidates Jumala küllust ja imelisust. 

Andkem oma soovid Jumala kätte ja lootkem, et järgmisel aastal, kui eestlaste puhkpilliorkester Ülem-Suetukis saab 110 ning küla ise 161 aastat vanaks, võiks seal jälle kõlada eestikeelne laul ja jumalasõna, sealsete eestlaste identiteedi alus. 

Arho Tuhkru
EELK Välissuhete referent

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn