Anu ja Juha Väliaho

Anu ja Juha Väliaho.  Foto:  Väliahode erakogu

Meie tööpõld on 2500 km kaugusel idas, Uurali jalamil. Juha on õpetaja Birski luterlikus koguduses Venemaal Baškiiria vabariigis ja samal ajal ka Ingeri Kiriku Uurali praostkonna praost. Anu on ”maatuška”, hingehoidja, kogudusekooli koolitaja ja vahepeal ka ehitaja.

Meie töö on hõimurahvaste töö. Alguses töötasime 12 aastat Mari vabariigis Volga jõe kaldal. Viimased kaks aastat oleme olnud Baskiiria vabariigis Uurali mäestiku jalamil. Tööpõllud on teineteisest 700 km kaugusel, aga teeme tööd nendesamade maride keskel. Marid on soome-ugri rahvas, kelle arv küündib üle 700 000 inimese. Teeme tööd ka teiste hõimurahvaste, udmurtide ja komide keskel.

 

Baškiirias elab umbes 5 miljonit inimest, kellest üle poole on moslemid, põhiliselt tatarlased. Meie keelesugulasi marisid on seal 115 000. Sealsed marid on peamiselt loodususundi kandjad, kellel on oma ohvrihiied, kus käiakse palumas loodusjumalaid ja haldjaid ning kus ohverdatakse veel tänaselgi päeval toitu ja loomi. Seal, kus see vana traditsioon on katkenud, on tagajärjeks religioosne vaakum. Just seetõttu on vajalik misjonitöö hõimurahvaste hulgas. 

Birsk

Töö Birski linnas algas 6 aastat tagasi. Praegu kuulub kogudusse üle 200 mari. Linnas elab umbes 50 000 elanikku ja see asub suure Belaja jõe kaldal ning on Baškiiria mari kogukonna keskus. Linnas on ka pedagoogikaülikool. Vabariigi pealinn Ufaa asub 100 km Birskist lõunas. Birski kogudus tegutseb nii Birskis kui kahes muus linnas ja seitsmes mari külas. Külatöö on tähtis osa tööst, sest marid elavad põhiliselt külades.

Töö Birski ümbruses käivitus ruttu. Päris töö alguses ristiti Slava Abdullin, mari koreograaf, rahvatantsude õpetaja. Temast sai koguduse töötegija – praeguseks on ta diakon ja õpib kirikuõpetajaks. Ta oli 10 aasta jooksul esinenud rahvatantsurühmaga kõikides piirkonna külades ja seepärast tunti teda hästi. Kogudusega liitusid tema tuttavad eri küladest.

Birski kogudus sai aasta tagasi kogudusemaja, kus on kirikusaal, söögituba, kantselei ja korter töötegijale – kokku 200 m². 2007. aasta kevadel hakati naaberkrundile ehitama misjonimaja, kuhu tulevad ööbimisruumid ja klassiruumid-töötoad. Soome vabatahtlikud ehitajad on teinud suurema osa ehitustöödest, kevadel osales töös ka esimene eesti ehitaja-tõlk Heikki Riim. Kui uus maja tuleval suvel valmib, saab Birskist kogu Baškiiria luterliku töö keskus. 

Uurali praostkonna töö

Uurali praostkond hõlmab oma territooriumilt mitu Eestit ning siin on 12 Ingeri Kiriku kogudust. Baskiiria naabervabariigis Udmurtias on kolm luterlikku rühma: pealinnas I˛evskis ning Gurez Pudga ja Verh-Uni külas. Mari vabariigis on neli luterlikku rühma. Seal töötab ka Gennadi Aleksejev, mari kirjanik ja Ingeri Kiriku diakon, kes on tõlkinud mari keelde vaimulikke raamatuid ning pannud kokku marikeelsete vaimulike laulude kogumiku – 100 vaimulikku laulu, millest suurem osa on tema sõnadele. Baškiirias on meie jumalateenistused marikeelsed.

Komi vabariigis, praostkonna kõige põhjapoolsemas osas, on kaks luterlikku rühma ja kõige lõunapoolsemas hõimurahvaste vabariigis Mordvas kolm. Lisaks neile ”soome-ugri vabariikidele” teeme tööd ka kahes ”turgivabariigis”: Tšuvaššias on tšuvaššidest koosnev kogudus ja Tatarstani pealinnas Kaasanis on luterlik kogudus, mille liikmeist kolmandik on tatarlased, turgi keelte eesindajad, kellest paljudel on islami taust.

Volga ja Uurali vahel elab kolm miljonit soomeugrilast ja nende naabriteks on viis miljonit moslemit, põhiliselt tatarlased. Piirkond on seetõttu üks Euroopa kutsuvamaid misjonialasid, kus tööd piisaks suurele hulgale misjonäridele. Meie hõimurahvaste hulgas on veel 300 000 loodususundi esindajat. Kandke palveis seda Euroopa kõige idapoolsemat tööpõldu, mille kohta võib öelda Pauluse sõnadega: ”Meile on avanenud uks suureks ja tõhusaks tööks” (1Kr 16:9). 

Anu ja Juha Väliaho


Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn