Anu ja Juha Väliaho

Anu ja Juha VäliahoDetsember, 4/2010

Meil on taas käes aastased tööviisad, nii et võime tuleva aasta rahulikult Baškiirias ja mujal Ingeri kiriku Uurali praostkonnas tööd teha! Ingeri kirik saab 2011. aastal juba 400 aastat vanaks. Just nii palju on möödunud soomekeelsete koguduste algusest Ingerimaal Rootsi võimu ajal. Ingeri kiriku juubeliüritused algavad 16. jaanuaril Peterburi Püha Maarja kirikus piduliku jumalateenistusega ning jätkuvad läbi aasta eri paigus.

Kirikud, kunstnikud ja misjonärid

mordva_grupp.jpgIngeri kiriku Uurali praostkonna esimene kogudus, Mordva Vabariigi pealinna Saranski mokša kogudus saab algaval aastal 20 aastaseks. Teine siinne luterlik kogudus, rohkem ersakeelne Velmema (Ülestõusmine) kogudus sai sügisel uue altarimaali, mille autoriks on koguduse õpetaja Aleksei Aljoškini vend Andrei Aljoškin, tuntud mordva kunstnik. 14. oktoobril õnnistas Juha kui Uurali praost selle uue maali, kus kirikusaali poole pöördunud Jeesus kutsub laialisirutatud kätega: „Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise… ning kes minu juurde tuleb, seda ma ei aja välja!“ Maal on altarimaali kohta ebatavaliselt suur, mõjudes kirikuuksest sisse astujale lausa lummavalt. Maali õnnistamispeole oli tulnud ka Saranski mokša koguduse rahvas eesotsas õpetaja Mikiž Mišiniga.

Luterlik kogudus Komimaa pealinnas Sõktõvkaris on tänavu ülestõusmispühadest tegutsemispausi järgselt taas kogunema hakanud. Birski kogudus läkitas sinna oma misjonäri, vahva pensionäri Nina Rõbakova, kes lõpetas veebruaris Kelttos teoloogiakursuse. Ninale on abiks diakon Timur, kes elab linnast 80 km kaugusel, aga käib kord kuus siin armulauaga jumalateenistust pidamas.  Novembri lõpul läkitas Birski kogudus siia veel teisegi misjonäri, kunstniku Ivan Janduguševi, kelle ülesandeks on soojustada kiriku põrand ja maalida altaripilt.

Tatarimaa pealinna Kaasani koguduse kiriku ehitamine viibib. Soome Misjoniseltsi majanduslik olukord pole hetkel selline, et võtta nii suurt vastutust nagu kiriku ehitamise rahastamine. Käivad läbirääkimised lisatoetajate leidmiseks Soomest ja Ameerikast. Kaasanis on ehitamise alustamiseks kõik valmis: ehituslubagi on olemas. Loodetavasti saab tööga kevadel siiski alustada!

Birski koguduse töö…

…toimub kolmes piirkondlikus keskuses ja üheksas marikülas. Tänavu on eriti hoogsalt tegutsetud Neftekamski linnas, 150 km Birskist loodes. Sellest linnast 1998. aastal meie töö Baškiirias algas. Täna koguneb siin 15-25 inimest mari psühholoogi Margarita Arslanova kodus. Pooled neist on noored! Neftekamski kuulutuspunktis käib nimelt palju lastega peresid. Oktoobrist sai siinne kuulutuspunkt praktikandi Marimaalt: Vlad Smelovi. Vlad õpib Kelttos teoloogiat. Kolmapäeviti annab ta piiblitunni, pühapäeva hommikuti kogunevad tema juhtimisel noored ning kl 16 peab ta jumalateenistuse. Kord kuus käib Birski õpetaja siin armulauda jagamas. See grupp otsib endale üüripinda, kus koos käia.

Miškino, 35 km Birskist idas, on teine maakordlik keskus, kus meie kogudus tööd teeb. Siin on meile avatud kõrges auaastmes miilitsaülema Nikolai Salmianovi kodu. Meie vaateväljas on ka üks inimene, kes oleks sobilik vastutama siinse piirkonna vaimuliku teenimise eest, aga meil puudub tööks hädavajalik raha. Miškino piirkonnas on 75% elanikest marid, kellede hulgas on elujõus loodususund. Erinevalt teistest mari asualadest Baškiirias on siinse piirkonna juhid kristlusesse vaenulikult meelestatud.

Birskis on tööharude hulka lisandunud iganädalane inglise keele tund, milles õpitakse ka vaimulikke laule ja piiblisalme selles keeles. See on kokku toonud uusi inimesi, enamasti noori. Teine uus rühm on kitarrimängu õppijad, kellele Juha annab tunde kaks kord nädalas. Repertuaariks on vaimulikud laulud, nende saatmine kitarril. Eriti andekas on tatarlannast muusikaõpetaja Albina, seni veel ristimata. Ta vanemad on moslemid. Albina käib kitarri õppimas koos abikaasa Aleksandriga, venelasest eruohvitseriga. Palun palvetage selle abielupaari eest!

Šelkanovo mari küla

mari_grupp.jpg

Küla asub Birskist 40 km kaugusel teisel pool Belaja jõge, kuhu viib pontoonsild. Mõned aastad tagasi abiellus sinna Leena meie kogudusest. Käisime kevadel neil külas ja leppisime samal ajal kultuurimaja juhatajaga kokku augustikuise kontserdi asjus. Kontserdi lõpus jagasime nagu ikka värviliste piltidega Piiblilugude raamatut. Külastajaid oli 120 ringis. Kultuurimaja juhataja ise on loodususundi pooldada. Veeral Birski kogudusest oli siin veel kaks tuttavat ning kutsusime nemad kord Leenale külla. Üks tulijaist, 72 aastane endine õpetajanna Galina kutsus seltskonna järgmine kord enda juurde koju, ning lisaks teisigi oma tuttavaid. Birski koguduse 78-aastane Anna kutsus omakorda kaks siinset sugulast ning nii kohtusime juba 11 kohalikuga, kelledest ristitud oli ainult üks.


Nendes mari külades on üsna loomulik, et peaaegu kõik on ristimata. Siinne loodususund onsiiski taandumas ja elatakse vaimulikus vaakumis. Vaimulike teemade vastu on ülisuur huvi. Laulsime palju marikeelseid palvelaule. Palve on maridele tuttav juba loodususundist. Kokkusaamise lõpul otsustasime, et hakkame kogunema regulaarselt kaks korda kuus erikodudes. Otsustasime alustada ka leerikooli.

Muusikaprojekti mitu palet

mari_kontsert.jpg

Meie koguduse luuleanniga liige Slava Kamiljanov, kes töötab Miškino marikeelse ajalehe juures, on valmis jõudnud juba üle 30 vaimuliku laulu tõlke mari keelde. Tänavu advendiajal oli meil laulda kolm uut advendilaulu ja jõululaule on kogunenud juba 13. NatašaTšebõkovo külast on meisterdanud aga suuri nukke nukuteatri jaoks. Jõuluteenistusel esitame nukuteatriga esimese jõuluöö loo. Viimane laste muusikalaager Ivatševo mari küla kultuurimajas oli samuti suur õnnestumine. Küla asub 55 km Birskist läänes, kus ümberringi valitseb loodususund. Suvel kutsuti meid siia igasuvisele külapeole. Laulsime ja rääkisime tookord laval ning pakkusime Piiblilugude raamatut. Nii saime kutse kultuurimajas kontserdi korraldamiseks. Pärast kontserti rääkisime kultuurimaja juhatajale Olegile, et võime edendada küla muusikaelu, korraldades muusikalaagreid lastele. Kohe leppisime kokku ajad oktoobris ja novembris.

Kultuurimaja on siin suur ja peab sooja ka talvel. Kaks päeva olid koos 28 last, kes said õppida kitarri, plokkflööti, mari trummi, ksülofoni, kellukesi ja kõristeid. Osa lapsi õppis Birski õpetaja, koreograafi haridusega Slava Abdullini juhatusel mari rahvatantse. Anna Mišina, kogu muusikaprojekti eest vastutav muusikaõpetaja juhatas lastekoori, mis õppis ära kümme laulu.

Neid esitati koos lastest saateansambli ja muusik Vasili Mihailoviga süntesaatoril. Enamik olid marikeelsed vaimulikud laulud, oli ka rahvalaule. Anu pidas laagris piiblitunde.Laager lõppes kontserdiga 80 ristimata külaelanikule, kus lapsed oma vanematele nõnda evangeeliumi kuulutasid!

Koostöö saksa kogudustega

14. novembril oli Baškiiria pealinna Ufaa saksa luterlikul kogudusel 100. aasta juubel. Nendeuuenduskuuri läbinud kirik asub kesklinna pargis. Peol osales ka 20 Birski koguduse liiget. Saime selle koguduse õpetajaga kokkuleppele kasutada meie Ufaa kuulutuspunkti töös nende ruume. Ufaas koguneb meil juba üle 10 inimese!Ka Udmurtia pealinnas Iževskis on olemas saksa kogudus ja kirik ning kohtusime sealse õpetajaga samasuguse koostöö alustamiseks. Plaanis on koostöö ka Komimaal Sõktõvkaris. Seal pole saksa juurtega luterlastel oma kirikuhoonet ning see kogudus on pidanud Ingeri kirikuga laiema koostöö läbirääkimisi juba aasta jagu.

Eestisse külla!

2011. aasta veebruaris-märtsis külastame viie nädala jooksul tugikogudusi Soomes ja Eestis. Oleme viiekesi: lisaks Anule ja Juhale on kaasas mari muusikud Anna Mišina ja Konstantin Zainetdinov ning Kaasani koguduse pastor Anatoli Pogasi. Tallinna jõuame 5. veebruaril, järgmine päev kl 17 kohtume Tallinna Endla tänava vennastekoguduse palvela rahva ning kl 12 Lääne-Nigula koguduse inimestega. Siis sõidame mööda Soomet ning Eestile on plaanitud nädal 07.03 – 11.03. Andke teada, kes soovib meid vastu võtta!

Õnnistatud jõule ja uut aastat soovides, teie Anu ja Juha Väliaho

Birski koguduse mari vaimuliku muusika projekti saab toetada:
EELK Misjonikeskuse arveldusarvetele 1120254269 Swedbank, või 10602016015008 SEB.
Selgituseks: „Anu Väliaho“ või „mari muusikatöö“.

Anu ja Juha Väliaho
Matrosova 4, Birsk
451452 Baškortostan
Russia


Tel: 7-3478-440979
Sõnumid: +372-56641451
+358-414545002

valiahod (a) gmail.com

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn