Anu ja Juha Väliaho

Mari rahvatantsu esitab ka Birski koguduse õpetaja Slava Abdullin.  Foto: Anu Väliaho kogust

Külakontsertidega alanud Birski koguduse muusikaprojekt on avardunud.

 Uued laulud

Birski koguduse liige Slava Kamiljajev, kes töötab marikeelse ajalehe toimetuses, tõlgib mari keelde uusi vaimulikke laule. Oleme Juhaga tõlkinud eesti ja soome vaimulikke laule vene keeles sõna-sõnalt Slavale, kes paneb need ümber mari keelde, nii et mõte on edasi antud ja ka keel on luuleline ning riimid paigas. Unistame, et võiksime järgmisel aastal üllitada marikeelse uue lauluraamatu, kus marikeelsete sõnade kõrval on ka venekeelsed. Slava seab ka need kokku.

 

Kontserdid külades

Kristlik kuulutus suure külapeo lavalt.  Fotod: Anu Väliaho kogustMari vaimuliku ja rahvamuusika kontserte toimus sel suvel seitse, kaks neist meile uutes külades. Lisaks Birski koguduse muusikutele osales kontsertidel kanneldaja Soomest ning meie Juhaga. Esinesime kokku umbes 880 inimese ees, kellest enamik polnud meie vaimulikel koosolekutel käinud ega teadnud ka ristiusust suurt midagi. Kõik, kes soovisid, said kontsertide lõpul värviliste piltidega Piiblilugude raamatu lihtsas mari keeles. 

Eriti hästi õnnestusid vabaõhukontserdid Akudibaši ja Tšišma külades, kus tuli kokku pea terve küla, 180 inimest. Mõlemas külas oli Birski kogudus juba varem tööd teinud ning külaelanikel on võimalus sellistel kontsertidel ise kogeda, mis tegelased need luterlased õieti on, keda mõned lahkusulisteks nimetavad.

Aga ka Šelkanovos, kus olime esimest korda, tuli kontserdile 120 inimest. Tänu Jumalale ja lahketele annetajatele, et oleme suutnud hankida korraliku võimenduse!

Kevadpidudel

Lisaks õnnestus meil osaleda väikese eeskavaga ka marikülade kevadpidustustel Tumersola ja Novokultshubajevos. Viimases oli küla 280. aastapäev. Meid koheldi kui auväärseid väliskülalisi. Laulsime mõned laulud ning jagasime taas tasuta Piiblilugude raamatut. Sellised peod peetakse samuti vabas õhus, kus osalejaid on iga kord 400-500, kellele on tuttav ainult loodususund. 

Kolme päevaga muusikuks!

lapsed_plokkfloot

Augustis alustasime koguduses uue töövormiga: laste muusikalaagrid. Neid peeti neli: kolm külades ja viimane Birski kogudusemajas. Laagrites saavad lapsed muusika kaudu tuttavaks ka ristiusuga ja meie saame kontakti nende vanematega, kes tulevad laagri lõpus heameelega laste kontserti kuulama. Kolme päevaga õpivad kõik, ka need, kes enne pole muusikaga tegelenud, nii laulmist kui proovivad mängida plokkflööti, süntesaatorit, kitarri, mari trummi ja kõristeid. 

Näiteks Ilinovko külas, kus elab vaid üks meie koguduse liige, tuli kultuurimaja ruumidesse kokku 20 last. Laagri jooksul õppisid nad ära 12 laulu, pooled neist vaimulikud. Igaüks harjutas mingit pilli ning saadi selgeks üks mari rahvatants. Iga päev oli ka piiblitund ja palvehetk. 

Lõpukontserdile tuli samast külast 60 inimest, kes ei jõudnud kuuldut-nähtut ära kiita. Kohalik koolidirektor rõhutas eraldi alates juulist muusikaprojekti kaudu ametlikult meie koguduse töötegijate hulka kuuluva, kõrgema muusikaharidusega noore Anna Mišina erakordset õpetajatalenti, mis laagrite ajal eriliselt välja lõi. 

Ka muusikalaagri lõppedes said kõik soovijad kingiks marikeelse Piiblilugude raamatu!

Anu Väliaho


Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn