Ingeri Kirik

Kristlik Vassili 2012. aasta mais, enne Eestis lahkumistmuusika hakkas maride seas koos usuvabaduse ja jumalasõna kuulutamisega laiemalt levima 20 aastat tagasi. Mari muusiku Venjamin Sahharovi laul ,,Jumon üdör" räägib küll jumala tütrest, kuid mitte Kolmainu Jumalast. Maride esimesteks kristlikeks lauludeks said peamiselt soome ja inglise keelest tõlgitud laulud.

Üheks esimeseks mari rahva oma kristlikuks muusikuks on Baškiiriast pärit Vassili Mihhailov Sadretdinov. Ta sündis 55 aastat tagasi Amina ja Mihali 8-lapselise pere kolmanda lapsena. Pere elas Miškino rajooni väikeses mari külas Sosnovkas, kus isa oli tuntud karmoškamängijana, ema aga oma kauni hääle poolest. Kodus kõlas sageli laul ja pillimäng. Vassili ema meenutab, et Vassili mängis karmoškat juba 4-aastasena ja külanoored kutsusid teda tantsuks mängima. Vahel võeti väike pillimees ka naaberkülasse kaasa ning toodi hilisel õhtutunnil magavana suurde kasukasse mässitult koju. Pill oli nii suur, et Vasja ise selle tagant inimesi ei näinud, nägi ainult kultuurimaja lage.

Pärast kohaliku algkooli lõpetamist võeti andekas poiss õppima Ufasse muusika eriinternaatkooli ja hiljem kultuurikolledžisse, mille ta lõpetas estraadi ja džässi erialal saksofoni- ja klahvpillimängijana. Pärast lõpetamist kuni pensionile jäämiseni 10 aastat tagasi töötas ta saksofonimängija, dirigendi ja solistina siseministeeriumi orkestris. Vassili on olnud Tšetseenia sõjas ning töötanud Ufa tuletõrjes nafta- ja gaasitulekahjude kustutajana. Ta on kahe poja isa ja Mila vanaisa.

2013k 16 1 300pxKirikusse tuli Vassili koos muusikust sõbra Konstantin Zainetdinoviga. Valu ning muresid oli mees leevendanud viina abil, kuni selline raske elu ta 2005. aastal infarktini viis. Koguduses leidis Vassili võimaluse alustada uut elu, ta ristiti Birski luterlikus koguduses 2006. aasta jõululaupäeval. Nii ta kirikusse elama ja Jumalat teenima jäigi, leides vabakutselise pensionäri seisuses muusikuna meie juures uue kodu.

Koguduse muusikaelu elavnes, peagi hakkas Vassili ise vimulikke marikeelseid laule looma. Gospelmuusika vallas oli talle eeskujuks Soome muusik Pekka Simojoki. Hingesugulus aitas sünnitada üha uusi laule. Vassili külastas koos meiega kolmel korral kümneid Soome kogudusi, kus esitas enda loodud muusikat. 2007. aastal talletati koos eesti muusiku Matis Metsalaga esimene CD-plaat „Ilõsh vüd" (tõlkes eluvesi), kus Vassili
juhatusel mängis ja laulis ansambel Sorta (tõlkes küünal) sisse 20 marikeelset laulu ja muusikapala. Vassili laulis, saatis ise klaveril ja akordionil ning mängis saksofoni.

2012. aasta veebruarikuus, kui lõpetasime töö misjonäridena, tuli Vassili koos meiega Eestisse. Ta elas siin kolm kuud ja aitas kaasa Keila luterliku koguduse Saue abikoguduse rajamisele. Loominguline tegevus on jätkunud: enne kodumaale naasmist lindistas Vassili koos Matis Metsalaga Tallinnas teise mari vaimuliku muusika CD-plaadi, mis koosneb Vassili poolt Jumala kiituseks loodud muusikast. Soovime talle Jumala armu ja rahu!

Hõimurahvaste Aeg 2013 1(9) lk. 16.

 

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn