Ingeri Kirik

Baškiiria 2012f_15_pere_300pxVabariigis, Uurali mägede veerel asuv Šelkanovo maride küla on tänaseni säilitanud mari loodususundi traditsiooni. Nüüd on selles 35 km Birski linnast läänes asuvas külas alanud kogudusetöö Ingeri kiriku Birski koguduse alluvuses. Selle aasta veebruaris said Birski koguduse liikmeteks külakaupluse omanikud Sergei ja Oksana Šarijev koos viie lapsega. Septembri keskel Šelkanovos käies nägin, kuidas Jumal selles 600 elanikuga mari külas tegutseb! 
Töötasin koos abikaasa Anuga üle kuue aasta Ingeri kiriku töötegijana Baškiirias, Tallinnast 2500 km idas. Aastal 2002 sündis Birski linnas misjonireiside tulemusena luterlik kogudus, mida me Anuga läksime teenima 2005. aastal. Põhja-Baškiirias elab 110 000 paganlikku soomeugrilast, idamari. Birski kogudus on aastate jooksul alustanud tööd rohkem kui kümnes mari külas, Šelkanovos algas töö 2010. aastal.

Esimese kontakti Šelkanovoga saime me ühe külla kolinud koguduseliikme kaudu. Korraldasime küla kultuurimajas mari muusika kontserdi, kus meie lauljad ja pillimehed esitasid rahvalaule ja samavõrra vaimulikke laule mari keeles. Kontserdi lõpuks jagasime kaunite piltidega raamatut „Jeesuse elu”.
Kevadel 2011 alustasime külas leerikooli. Neli eakat naist lasksid end ülestõusmispüha jumalateenistusel ristida. Pärast seda algas külas kristlusevastane ja loodususundit pooldav propaganda. Külarahvas muutus ettevaatlikuks ega julgenud enam tädi Liisa majja meie koosolekutele tulla.

Suvel korraldasime küla kultuurimajas laste muusikalaagri, kus osalesid ka Šarijevi pere kolm kasulast. Lastelaagri lõppkontserdile tuli 60 külaelanikku, nende hulgas ka Šarijevid. Nad huvitusid Birski koguduse tööst ja avasid oma kodu uksed jumalasõna õhtutele. Nende pere ristimine ja konfirmatsioon toimus 12.02.2012, meie viimasel jumalateenistusel enne Eestisse kolimist.

2012f_15_laulavad_500pxMöödunud augustis oli meil jälle kontsert Šelkanovos. Nüüd otsustas vastne kogudusepere, Šarijevid, teha kontserdile reklaami oma kaupluses. Oksana kui müüja rääkis kontserdist kõigile kaupluse külastajaile. Olin ka ise kontserdil, kui 60 istekohaga saali saabus 160 külaelanikku! Rahvas seisis seinte ääres, oli kuum ja õhku nappis... Vaimuliku muusika kontsert meeldis külarahvale ja ka kultuurimaja juhataja oli rahul.

Septembri alguses avasid Šarijevid küla keskel uue kaupluse, mida nad olid kaua ehitanud. Toimus avamispidu ja rahvas ootas, et peol on kõigile küllaga süüa-juua ning tavapärane „viinaga pühitsemine”. Pererahvas oli aga täiesti teistsuguse peo korraldanud! Sergei ja Oksana kutsusid Birski koguduse pastori Slava Abdullini pühitsema kauplust Jumala sõnaga.

Vanas kaupluses otsustasid Šarijevid teha remondi, et muuta see Birski koguduse kogunemiskohaks. Kui ma septembri keskel Šelkanovos käisin, siis remont uues kogudusesaalis juba käis.

Oleme tunnistajaiks, kuidas Jumal selles külas tegutseb!          

Fotod: Väliahode kogu

Hõimurahvaste Aeg Nr 8, 2012. lk. 18.

 

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn