Ingeri Kirik

Birski 2012f_6_muusik_500pxluterlik kogudus jätkab laagrite korraldamist, mis juhatavad lapsi muusika mitmekülgsesse maailma.

Muusikalaagritega alustati 2010. aastal, kui suve hakul tuli kogudusse tööle äsja Tšeboksarõ ülikooli lõpetanud muusikaõpetajast rahvalaulik Anna Mišina. Hakkaja neiu eestvedamisel korraldati suvel ja sügisel neli kolmepäevast laagrit Kuzovo, Akudibaši, Ilikovo ja Ivatševo külades. Igas laagris osales 12-25 last, kes harjutasid marikeelseid laule ja õppisid tundma mõnda pilli: kitarri, mari trummi, plokkflööti, ksülofoni, rütmipille. Õpetajaiks olid peale Anna mitmed tuntud mari muusikud, Birski koguduse liikmed. Laagri lõpul olid laste sugulased ja sõbrad kutsutud kultuurimajja kontserdile, kus lapsed õpitu menukalt ette kandsid. Pooled lauludest olid vaimuliku sisuga ning kontserdi lõpul võisid kõik soovijad saada endale marikeelse piiblilugude raamatu.

2011. aastal korraldati taolisi laagreid viis. Kui Birski laagrit aitasid korraldada Soome muusikahuvilised noored, siis Bekmurzino, Akudibaši, Tšišma ja Šelkanovo külade laagrid viidi taas läbi koguduse oma jõududega Anna Mišina, Vassili Mihhailovi, Dina Korepanova, Anu ja Juha Väliaho juhatuse all.


2012. aasta 14.-17. juunil kogunes Birski kirikusse 40 last, kus Andrei Heikkila eestvedamisel olid korraldajaile taas appi tulnud noored muusikasõbrad Soomest. Lapsed said mängida erinevaid pille ja ise löökriistu meisterdada. Koos tehti isegi näidendeid ja esitati neid õhtuti erinevais paigus. Laagri lõpul sai iga laps kingituseks väikese, omameisterdatud mari trummi!

Teine suur laager peeti Akudibaši külas 13.-15. augustil ja kolmas 17.-19. augustil Novogultšibajevo külas. Laagri viisid läbi koguduse õpetaja Vjatšeslav Abdullin, muusikud Dina ja Anna ning üliõpilane Jana Apajeva Ufaast. Koos lastega tegi isetehtud nukkudega nukuteatrit Natalia Tšebõkovo külast. Laagrid lõppesid kontserdi ja nukunäidendiga ning lapsed said kingiks ka väikese paki koolitarvetega.

Instrumente, millel lapsed laagrites mängivad, on kogudus saanud suures osas annetusena. Vastu on võetud ka väikeste defektidega pille, mis ise korda tehti. Toidukraami osteti koguduse muusikatöö raha eest. Ka lastel on olnud söögipoolist kaasas – nii said nende pered laagrit toetada. Lähimas talus tehti toit valmis ja toodi lastele koolimajja või klubisse, kus laager toimus. Tänutäheks tasuta ruumide eest aitas laagrirahvas ümbrust koristada, samuti värviti ja parandati mänguväljakuid.

Anna Mišina hinnangul on laagrid populaarsed seetõttu, et Baškiiria koolides napib nii muusikaõpetajaid kui ka instrumente. Kodus on lapsed näinud tavaliselt vaid bajaani. Klaverit, mis Eesti koolides tavaline, sealmail tihti ei kohta. Muusikatunde koolides tasapisi vähendatakse. „Noori muusikuid on praegu väga raske leida, neid lihtsalt ei ole. Kuna koolidel instrumente pole, siis tundides pille mängida ei saa. Saab ainult laulda ja omandada infot,“ kirjeldab Anna traditsiooniliselt muusikalembese rahva nukrat olukorda. Nii võetaksegi koguduse pakutav erilise tänuga vastu. 

Et Anna saaks koguduse muusikatööle täielikult pühenduda, on aidanud tema tööd tasustada Soome Misjoniselts, sest kogudus ei jaksa spetsialisti palgata. Sel sügisel on Anna saanud võimaluse täiendada oma haridust Tartu Ülikooli doktorantuuris. Oktoobrikuust jätkab koguduse muusikatööd Marimaalt pärit Andrei Kalijev, Kaasani ülikooli lõpetanud muusik, kes töötab praegu Birskis ülikooli õppejõuna. Tema jätkab ka marikeelse lauluraamatu koostamise ja väljaandmise projekti.

Laul teeb meele rõõmsaks! Soovime rõõmu kõigile Issanda teenijatele!

Foto: Väliahode kogu
Hõimurahvaste Aeg Nr 8, 2012. lk. 6.

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn