Komi misjon

jaanus_komi.jpg

Paljudele rahvastele on omane rahvuslik egoism, mille jälgi võib näha ka keeles. Nagu paljudes teistes keeltes, tähendab ka komi keeles rahvuse nimetus ühtlasi inimest – komi on inimene. Sõna võõras tähendab lähimat naabrit, kes ei ole komi. Komi keeles kõlab see ruots, mis tähendab venelast. Samast tüvest on pärit ka soomekeelne sõna ruotsalainen – ka soomlaste jaoks on lähim naaber võõras.

 

Komid elavad põhjast lõunasse ulatuval piklikul maa-alal enne Uurali mäestikku. Maal, mis on rikas nii loodusvarade kui ilu poolest. Maal, mida katavad tohutud metsad ja kus voolavad laiad jõed. Metsas leidub loomi ja jõgedes kalu, maapõues naftat ja kivisütt ning inimeste hinges igatsust. 

Komis on kõike küllaga!

On lõputult rikkust... ja samapalju rikutust. Ilusad jõed on reostatud, metsad laastatud, nafta maha müüdud ja loomad karusnahkadeks pargitud. 

Kultuur on veelgi õnnetumas seisus. Kunagine ühiskonnakorraldus ohverdati kommunismi eksperimendile, selle ideaalid pidid omakorda maad andma kapitalismile. Inimesed on väsinud. Väsinud ootamast midagi, mis pidevalt silmapiiril terendab, aga kunagi kohale ei jõua. Seetõttu ei loodagi nad millelegi, ei maisele ega taevasele.

Lootusetus on läbiv emotsioon, mis komi küladest õhkub. Lootusetus on viinud massilise enese-hävitamiseni. Kui komidega seoses saab rääkida genotsiidist, siis just praegu see toimubki. Ei, mitte gaasikambrites või kontsentratsioonilaagrites, vaid külapoe juures viinapudeli taga.Komid on lihtsad inimesed  kui nad usuvad, siis siiralt, kui ei usu, siis on neid raske ümber veenda. Pidev katsejäneseks olemine on komid umbusklikuks muutnud: ruots on võõras pikka aega, aga kui ta lõpuks omaks võetakse, siis pole tema jaoks millestki kahju. 

Kas inimestel on veel lootust Inimese Poja maal?

On. Ent ainult siis, kui elule ja kultuurile tekib uus alus ja pide. Uus lootus, mis ei terenda enam silmapiiri taga, vaid mida saab käega katsuda.Komidele pole vaja muud kui inimlikku lähedust. Mitte misjonäre, kes tulevad ja lähevad, vaid inimesi, kes näevad komides ligimesi ning armastavad neid tingimusteta. Nii võivad komid mõista, et Inimese Poeg on tulnud ka nende jaoks ning Temas võib iga inimene leida endale uue elu ja lootuse.  

Tekst ja foto: Jaanus Kangur


Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn