Hanti lood

Handid on väike soome-ugri rahvas Siberis, Obi jõe ja Uurali mäestiku vahel. Viimaste aastakümnete jooksul on Siberi loodusvarade uurimise käigus nende huvid korduvalt ohvriks toodud. Juba alates Vene riigi rajamisest on venelased teinud sõjakäike Jurgasse – manside ja hantide põlisele territooriumile. Neile järgnesid karusnaha-kaupmehed ja õnneotsijad.  

Põhjapõdrakasvataja, Konda hantide kogukonna usaldusmees Anton Tremin puutus oma elus tihti kokku vene geoloogi Mikuroviga, kes oli tulnud hantide piirkonda, et sealt võtta, mis võtta annab. Mikurov oli vaid üks kutsumata külaliste pikast reast aastasadade jooksul, aga ta oli nähtus omaette. Karm ja hoolimatu otsekui loodusjõud, rikkus ta kõike teele jäävat, mis tema tahtele ei allunud. Alguses lootis Anton, et Mikurov peatselt lahkub, kuid ta eksis.

 

Aastate jooksul oli Anton Mikurovi kuritarvitustest nii palju kuulnud, et vastumeelsus kasvas isiklikuks vihaks. Mikurovist oli Antonile saanud kogu kurjuse kehastus, mis tema väljasurevat rahvast oli tabanud. Anton otsustas Mikurovile kätte maksta kõige eest, mida too ja ta rahvuskaaslased olid hantidele teinud. Viimaseks piisaks karikasse sai teade, et Mikurovi ekspeditsioon oli Kondas laastades vägivallatsenud ühe nomaadipere tütre kallal, kes vapustatuna jõkke pages ning uppus.

Kui Anton kuulis, et lisaks on Mikurov hävitanud hiljuti korrastatud ohvrisalu, sai ta mõõt täis. Anton tundis, et tema kui juhtiv isik piirkonnas on kohustatud kätte tasuma. Mees mõtles terve talve, kuidas kättemaksu teostada. Kevadeks oli plaan valmis. Ta teadis, et Mikurovi ekspeditsioon saabub augusti alguses ning otsustas korraldada nii, et geoloogi kadumine paistaks tavalise õnnetus-juhtumina. Anton läks randa, kus hoiti paate. Mikurovil oli tavaks kohe pärast saabumist paadiga kalastama minna ning Anton tahtis vanale sulile lõksu üles seada. 

*
Kuuldus helikopteri müra, õhusõiduk maandus ning Anton läks külalisega kohtuma. Niipea, kui tee joodud, tahtis Mikurov paadiga sõitma minna. Anton läks koos temaga randa ning osutas mootorpaadi suunas. “Kas sa ise ei tule?” küsis Mikurov.
“Mul on põhjapõtradega toimetamist,” vastas Anton.Mikurov noogutas ja astus paati. Anton seisis ja vaatas, kuidas paat lahele sõitis. Ta teadis, et Mikurov ei suuda meetritki ujuda. Paat pidi lekkima hakkama rannast piisavalt kaugel sügavas vees. Anton pööras ümber ja läks põhjapõtrade juurde. 

*
Kui Mikurov mõne tunni pärast läbimärjana põdraaediku juurde saabus, arvas Anton, et näeb vaimu.“
Sa tahtsid mind uputada,” ütles Mikurov ning istus kännule.
“Nüüd on minu kord,” mõtles Anton, “ta tuli mind tapma.
”Selle asemel et haarata oma pika läikiva voolimisnoa järele, lõi Mikurov käed näo ette, ta õlad hakkasid nutust vappuma. Anton jõllitas teda arusaamatult. Viimaks tõstis Mikurov pilgu. Pisarad olid pesnud ta näolt aastate karmuse, kalkuse ja pori. Pilk, millega ta Antonile otsa vaatas, oli kui väikese poisi pilk.“Saad sa mulle andestada?”

Nüüd jäi Anton sõnatuks. Olukord oli ootamatu, ta unustas Mikurovi noa ja põlvitas ta kõrvale. “Kuidas sa end tunned, valutab sul kuskilt?”Mikurov raputas pead.
“Kas sa saad mulle andeks anda? Ma tahtsin, et sa tuleksid koos minuga paadiga sõitma. Tahtsin sulle rääkida, et usun nüüd Jumalasse. Tulin siia andestust paluma. Üksnes Jumal teab, kui palju valu ma olen sinu rahvale põhjustanud. Jumal ei lasknud mul enne surra, kui olen saanud sulle seda öelda.”

Anton ei teadnud, mida tähendas uskuda Jumalasse. Millisesse Jumalasse? Kes on see Jumal, kes oli suutnud muuta Mikurovi teiseks inimeseks?
“Kuu aega tagasi sattusin Novosibirskis juhtumisi vabaõhukoosolekule. Seal kohtasin ma Jumalat.”Mikurov jutustas Antonile Temast, kes oli tulnud Mikurovi südamesse ning muutnud ta elu täiesti.
Anton mõtles Mikurovi räägitu üle.  
“See peab olema tõsi,” mõtles ta, “muidu oleks Mikurov võinud mu tappa. See Jumal peab olema tõeline. Aga kui ta on tõeline, kuidas pole siis meie, handid, Temast kunagi kuulnud?” 

Ajakiri  Avoinsanoma

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn