Varia

2014. aasta alguses tegi Eestis töötav Soome Misjoniseltsi misjonär Tero Ruotsala EELK Hageri koguduse kammerkoorile Lambertus ettepaneku laulda plaadile valik kuulsa Soome gospelmuusiku Pekka Simojoki ülistuslaule.

Kammerkoor Lambertus. Esimeses reas keskel Sigrid Põld (punase roosiga).
Kammerkoor Lambertus. Esimeses reas
keskel Sigrid Põld (punase roosiga).

Koori koostöö Tero Ruotsalaga oli alanud juba 2013. aastal, kui valmis jõululaulude CD „Maa on nii kaunisˮ. Tero on sellel kõlavate bändiseadete autor.

Simojoki soomekeelne plaat „Ülistusˮ ilmus aastal 2012 ning on tänaseni Soomes üks kuulatavamaid CD-plaate, saades seal 2014. a suisa kuldplaadi nominendiks. Samal kevadel ilmus plaat ka ingliskeelsena.

Eesti keelde ei olnud enamikku neist lauludest veel tõlgitud. Lambertuse lauljad olid ideest ja lauludest vaimustuses ja nii alustasime kiiresti tõlkimistööga. Kohe alguses oli selge, et tegemist on väga ilusate lauludega, mille tekstidel sügav sõnum. Laulude esmatõlke tegi Lia Kaljuste. 

Simojoki soov oli kirjutada põhjamaist gospelmuusikat ja julgen öelda, et see tal ka õnnestus. Laulud on rütmikad ja CD-l kõlavad bändi saatel, kuid on samas lauldavad ka a cappella või klaveri saatel. 

2014. aasta advendiajaks valminud „Ülistusˮ on saanud suurepärase vastuvõtu osaliseks. Kammerkoor Lambertus, kes siiani viljelenud peamiselt klassikalisemat stiili, võttis ette enda jaoks suhteliselt tundmatu tee, kuid oleme väga tänulikud, et meile see võimalus anti. Oleme tundnud, kuidas inimesed on nende laulude kaudu puudutatud saanud, kuidas oleme jõudnud kuulajateni. Tagasiside on olnud ääretult positiivne. 

Pekka Simojoki ülistuslaulude kogumik
Pekka Simojoki ülistuslaulude kogumik

Projekti juhtinud Tero Ruotsala ütles kohe alguses, et näeb selles projektis pikemaaegset misjonitöö vormi. See ei ole ainult ühe koori üks CD-plaat, see on projekt, mille kaudu võiksid Pekka Simojoki laulud inimesteni laiemalt levida. Koos CD-ga ilmus ka noot, mida saavad kasutada kõik soovijad. Neid laule saab laulda nii kirikus kui noorteõhtutel, nii koori kui ka kogudusega jne. Eesmärk on rikastada meie vaimulikku lauluvara.

Oleme kooriga tundnud, kuidas oleme selle projekti kaudu ise usus kasvanud, kuidas sõnum on kuulajaid ja kaasalauljaid sügavalt puudutanud. See on olnud tõeliselt rikastav kogemus. Oleme neid laule laulnud nii eakate teeõhtul kui lastega laagris, kogudusega kirikus ja noortega piiblitunnis. Need laulud „töötavadˮ tõesti igal pool.

Kammerkoor Lambertus teeb muusika- ja misjoniõhtuid üle Eesti, kus tutvustab laule ja kus osalejatel on võimalus kohe ka kaasa laulda. Eriline saab olema õhtu 12. mail Tallinna Nõmme Rahu kirikus, kuhu on lubanud kohale tulla gospelmuusik ja helilooja Pekka Simojoki ise. 

Ootame kõiki osalema! Kel huvi nootide või plaatide vastu, saab neid EELK Misjonikeskusest.

Fotod: Tuuli Varik

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn