Sündmused

Soome-ugri 2013k 6  4 350pxrahvaste sõpruse tähistamine iga aasta oktoobrikuus on erilaadsetest kultuuriüritustest kokkupõimitud suurepärane hõimupärg. Erinevate rahvaste laulud ja tantsud, rahvariiete kirevus rõõmustas südant ja silma ka 2012. aastal. Tartus olid seekord mitmekesise  hõimuprogrammi seas esimest korda kavas ka kristlikud üritused.

17. oktoobril korraldasid kauaaegsed hõimurahvaste misjonärid Anu ja Juha Väliaho Tartu Pauluse kiriku tiibhoone saalis misjoniõhtu. Koos osalejatega vaadati slaidiprogrammi soome-ugri rahvaste elust Venemaal, lauldi eesti- ja marikeelseid laule. Üles oli seatud rikkalik käsitöönäitus esemetega Marimaalt, Udmurtiast, Komist ja Mordvast. Suur osa näitusest kajastas vaimuliku kirjanduse tõlkimist erinevatesse soome-ugri keeltesse. Huviga kuulati juttu Piibli tõlkimisest ja sirviti juba ilmunud piiblitõlkeid. Teelauas istusid Jumala poolt loodud rahvad – eestlased, venelased, marid ja udmurdid – ühise sõbraliku perena koos.

18. oktoobril korraldas Tartu Soome koguduse pastor Urmas Oras hõimuõhtu Tartu Ingeri Majas. Anu ja Juha Väliaho rääkisid misjonitööst hõimurahvaste juures, mari rahvalaulik Anna Mišina laulis marikeelseid vaimulikke ja rahvalaule. Urmas Oras esitas vanu vaimulikke rahvaviise. Näha sai käsitöö ja muusikainstrumentide näitust. Õhtu pärliks oli Eesti ingerisoomlaste ansambel Röntyskä. Rahvarõivais mehed ja naised laulsid ja tantsisid laulude saatel vanu ingerisoome rahvatantse. Õhtu lõppedes suundus kogu rõõmus seltskond Tartu Genialistide klubisse, et ise esineda ja teiste hõimurahvaste esindajate rikkalikust kultuuriprogrammist osa saada.

19. oktoobril toimus Tartu Pauluse kirikus Anu ja Juha Väliaho ning mari rahvalauliku Anna Mišina eestvedamisel kristlik noorteõhtu. Vaadati videomeenutusi suvistest laste ja noorte muusikalaagritest, lauldi. Anna õpetas kõigile mari rahvatantse. Oli väga lõbus; sooviti, et selliseid ühiseid hõimuõhtuid oleks veel tulevikuski.

Tartus elab ja õpib väga palju soomeugrilasi. Hea, et vähemalt kord aastas on võimalus kõigil selga panna oma rahvariided ja tunda ennast Eestimaal ühise hõimuperena.

Fotod: Anu ja Juha Väliaho kogu

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn