Soome-ugri piiblikool

Mis on inimese põhieesmärk?

Tallinnas toimus 13.–24. oktoobrini soome-ugri misjoni- ja piiblikooli õppesessioon. Paarikümnele komi, udmurdi, mari, handi ja sölkupi kristlasele on Eestisse tulek nagu peole saabumine. Kolme piiblikooli aasta jooksul on õppesessioonidele kogunetud kaks korda aastas ja alati läheb tantsuks. Tantsuga väljendatakse siirast rõõmu ja jagatakse elevust, mida annab kohtumine sugulasrahvastega, kes on Kristuse vere kaudu üksteisega veelgi lähedasemad. Meie omalt poolt oleme tantsuga ühinenud ja kõigile kaerajaani õpetanud. 

Mais 2014 toimus piiblikooli sessioon Sõktõvkaris. Komi kiriku pastor Daniil Popov elab udmurtide tantsule kaasa.
Mais 2014 toimus piiblikooli sessioon Sõktõvkaris.
Komi kiriku pastor Daniil Popov elab
udmurtide tantsule kaasa.

Mis annab õpilastele sellise rõõmu? Kindlasti soomeugrilasi ühendav side, rõõm, mille annab oma tavade tutvustamine ja sõnavara võrdlemine „sugulaste” omaga. Õpetajana loodan ja usun, et ka õppimine stimuleerib õpilasi ja pakub neile põnevust. Kuid kas see on tõesti meie õppeprogrammi tähtsaim osa, see, mis rõõmu pakub? Rahvuslik ühtekuuluvus ja haridus? Mõlemad on vajalikud, kuid see ei saa olla kõik. On veel midagi palju olulisemat. 

Loe edasi: Mis on inimese põhieesmärk?

Kogudus algab klassiruumist

Kui palju uusi kogudusi vajavad Venemaal asuvad soome-ugri rahvad? Päris palju. Selleks et igas soomeugrilaste külas saaksid inimesed regulaarselt jumalateenistustel käia, tuleks rajada sadu kogudusi. Vaja pole aga lihtsalt mingeid kogudusi, vaid ehtsaid soome-ugri kogudusi, kus kohalikku keelt, muusikat ja kultuurikombeid väljendatakse aktiivselt komi, udmurdi, handi, mari või mõnele teisele rahvale omasel viisil. Ja kus julgustatakse ning kujundatakse elavat osadust Jeesuse Kristusega. Olles teadlik sellest, et täna on rahvuslikke kogudusi võimalik sõrmedel üles lugeda, näib unistus sadadest kogudustest peaaegu võimatuna. Kust alustada, kui unistus on nii suur ja vajadused veel suuremad?

Soome-ugri piiblikooli vilistlane, komi pastor Olga Saveljeva (vasakult esimene) koguduse liikmete ja Eesti misjonirühmaga teel naaberkülla, kuhu on soov rajada uus kogudus.  Foto: Liis Liivak
Soome-ugri piiblikooli vilistlane, komi pastor Olga Saveljeva (vasakult esimene) koguduse liikmete ja Eesti misjonirühmaga teel naaberkülla, kuhu on soov rajada uus kogudus. Foto: Liis Liivak

Loe edasi: Kogudus algab klassiruumist

Soome-ugri misjoni- ja piiblikool – palju kirikuid, üks pere

16-17 DSC7124 300px

Mai lõpus sai teoks minu esimene reis Birskisse, kus luterliku kiriku ülesehitamisel idamaride hulgas töötasid aastaid Anu ja Juha Väliaho. Minul, ordineeritud metodistil, avanes esmakordselt võimalus jutlustada ja armulauda jagada luterlikus kirikus. Et meie kiriklik traditsioon on mõnevõrra erinev, siis ei olnud ma asjas väga kindel, kuid pastor Slava Abdullini abikaasa andis lahkesti sobiva alba ja stoola, pastor ise aga soovitas mitte muret tunda ja lihtsalt tema juhiseid järgida. Arvatavasti olin veidi kohmakas, kuid see ei paistnud kedagi häirivat.

 

Loe edasi: Soome-ugri misjoni- ja piiblikool – palju kirikuid, üks pere

Uus algus, uued kontaktid!

SOOME-UGRI MISJONI- JA PIIBLIKOOLI II LEND ALUSTAS TÖÖD2013_k_14_2_300px

2012. a oktoobris esimesele kahenädalasele õppesessioonile kogunenud 21 õpilase hulgas oli marisid, udmurte, komisid, hante ja isegi üks sölkup.

Meie, õppetöö korraldajad, olime enne uute õpilastega kohtumist väga põnevil, isegi veidi närvis. Erinevatest protestantlikest konfessioonidest saabunud tulevaste töötegijate tähtsust on võimatu üle hinnata. Selleks et soome-ugri kogudused oma kultuuriiseärasusi arvestades aktiivselt oma kogukonda teeniksid, on potentsiaalsete kristlike juhtide väljaõpe väga olulise tähtsusega.

Esimesel sessioonil toimus terve rida loenguid: Sergei Kudrin Venemaalt õpetas evangelismi, Kaupo Kant Võrust vaimulikku kasvu, Kai Partti Soomest misjonitöö piibellikke aluseid ja mina Piibli ülevaadet. Sessiooni lõppedes sõitsid õpilased koju, et asuda loengutes omandatut praktiliselt ellu rakendama. Praktikaülesannete fookus oli seekord suunatud evangelismile. Järgmisel kahenädalasel õppesessioonil mais tutvutakse uute teemadega, mida seejärel jällegi püütakse konkreetsete ülesannete täitmisega praktikasse rakendada.

Loe edasi: Uus algus, uued kontaktid!

Lootusrikas vaade tulevikku

Sügisel alustab tööd soome-ugri misjoni- ja piiblikooli teine lend20_diplom_300px

Kui vaatate tulevikku, kas näete seda optimistlikult või pessimistlikult? Missugune on meie hõimurahvaste olukord 10, 20, 50 või 100 aasta pärast? Kuigi me ei saa eitada katsumusi, mis seisavad Venemaal elavate hõimurahvaste ees, ei saa me kristlastena ka lubada, et raskused meid enda alla matavad. Jumal on meile andnud missiooni teha edaspidigi kõik endast olenev selleks, et need rahvad leiaksid täieliku pääste. 

Meie siht on optimistlik: näha hõimurahvaid kindlalt püsimas ja auväärselt toetamas oma kogukonda. Veelgi tähtsam on, et nad nii nüüd kui ka igavikus ülistaksid elavat Jumalat emakeeles oma kultuurile omaselt. Selleni jõudmiseks on oluline selliste soome-ugri juhtide ettevalmistamine, kes sügavalt armastavad oma rahvast, keelt ja kultuuri; kes sama sügavalt armastavad Kristust ning oskavad ühendada need kaks suurt armastust oma rahvale Hea Sõnumi kuulutamises. 

 Eesmärgini, kõigi soome-ugri rahvaste päästeni jõudmiseks tuleb hoida kokku. Üksinda heideldes võib küll midagi korda saata, kuid liiga tihti nõnda lihtsalt väsib ja komistab, kui ei leidu kedagi, kes sirutaks toetava käe. Kui me suudame rajada suhtevõrgustiku soomeugrilastest kristlaste toetamiseks, siis jõuame oma eesmärgile lähemale. Koguja raamatus on öeldud: „Kui ka üksikust jagu saadakse, siis kaks panevad ometi vastu; ja kolmekordset lõnga ei kista katki nii kergesti.“ (Kg 4:12)

Plaani kohaselt alustab 2012. aasta septembris tööd misjoni- ja piiblikooli järgmine, teine lend. Oleme otsustanud õppekavas seada varasemast tugevama fookuse kahele eesmärgile: juhtide ettevalmistamisele, kes on võimelised ühendama armastust Kristuse vastu armastusega oma kultuuri vastu tõhusas teenimises, ja suhete tugevdamisele soome-ugri kristlike juhtide vahel. 

 

Soome-ugri misjoni- ja piiblikooli I lend jõudis lõpule

"Kui alustasime õpinguid, olime pensionärid. Nüüd oleme misjonärid!“  Handid Ziina ja Valja.    "When we started we were pensioners, now we are missionaries!"  Khanty's Zina and Valja.10. augustil 2011. a anti pidulikult üle diplomid kaheteistkümnele misjoni- ja piiblikooli I lennu lõpetajale, kelle seas oli udmurte, komisid, hante ja marisid. 2008. a septembrist alates on õpilased läbinud 8 kahenädalast õppesessiooni, mille jooksul olid peamisteks võõrustajateks mitme eri piirkonna partnerkogudused. Nüüd jääb vaid uskuda, et piiblikooli lõpetajate edasine töö meie hõimurahvaste hulgas Jumalale au toob.
Kogenud soome-ugri juhtide ettevalmistamine on olulise tähtsusega, kui tahame kogudust nende rahvaste seas kasvamas näha, mis seal vaimuliku ning kultuurilise ärkamise süütab. Palvetagem, et Jumal kasutaks neid lõpetajaid vägeval viisil töötegijate ja juhtidena oma rahva tarvis!
Soome-ugri misjoni- ja piiblikooli teine lend alustab uute õpilastega tööd 2012. a. Kui teie südames on hõimurahvaste misjon ja soovite osaleda mõnel või isegi kõigil õppesessioonidel, võtke ühendust Mark Nelsoniga e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 
 

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn