
Ingeri kiriku Siberi praostkonna lõunaosas alates 2009. aastast töötanud Soome misjonäri Joose Pitkäneni sõnul elab Karatusa rajoonis umbes 20 000 inimest, kellest on luterlikus kirikus ristitud ligikaudu 3000. Arvudest ei tasu end aga eksitada lasta, sest kiriku õpetust pole vaimulike puudusel siin tükk aega edasi antud. Pühi esemeid siiski austatakse: näiteks oli keegi vana naine Pitkänenile seletanud, kuidas ta haigeks jäädes ikka Piiblist paberitükikesi rebib ja kuuma tee sisse paneb – see pidavat aitama. Musta huumori lainel lisab Joose, et nii mõnigi koguduseliige saab võib-olla alles omaenda matusel teada, et oli luterlane ... Kohe lisab ta aga tõsisemalt, et ehkki Ingeri kiriku töö igal pool Venemaal ressursside vähesuse tõttu kannatab, põhineb see siiski kindlalt Jumala Sõnal ja sakramentidel, nii et töötada on olnud rõõm.
Karatusa linna püstitatakse parajasti Alam-Bulanka külas pikalt lagunenuna seisnud pühakoja palkidest uut kirikuhoonet. Ehitustöö on andnud võimaluse ka ristiusu sisu tutvustada.
Pitkänen kirjeldab: „Mõned töömehed küsisid, et kas pole patt vana kirikut ära lõhkuda. Vastasin, et patt on hoopis see, et kirikul on lastud niimoodi ära laguneda, et hoone sisemus on täis sõnnikut – varemetes peeti loomi – ning aknad, põrand ja katus on ära varastatud.” Pitkänen seletas, et tõeline patt on hoopis see, et Jumalast ollakse siinkandis loobutud. Nüüd aga ehitatakse tulevastele põlvedele kirikut rajoonikeskusesse, et Jumalat võidaks jälle tundma õppida.
Koguduse õpetaja Vitali Lutšagovi sõnul ollakse ehitustöödega graafikus, teostajaks on kohalik ettevõte. Juba enne talve loodetakse katus vettpidavaks saada. Koguduse liikmed kogunevad ikka harjumuspäraselt linna raamatukogu ruumides, kus õpitakse tundma pühakirja ning palutakse Jumalalt elule õnnistust. Sealsamas tegutseb ka pühapäevakool lastele.
•
Ülem-Suetuki kirikus jõudis mais 2014 remonttööde esimene etapp ühele poole. Kiriku voodrilauad olid pudenemas, osa aknaid katki ja mööda lääneseina voolas vihmavesi juba alates 2003. aastast. Loetletud kahjustused saadi korda ja hoone näeb uue välisvoodriga palju värskem välja, aga juba septembriks plaanitakse kellatorni voodrilaudade väljavahetamist ning kiriku trepi uuendamist.

Siin, Krasnojarski krai vanas eestlaste asunduses tegutsesid terve maikuu ehitustöölised peamiselt Soomest, nii kutselised kui ka vabatahtlikud. Toimus ka kaks laupäevakut, mil appi kutsuti kohalikud elanikud. Nii õpetaja Lutšagov kui ka misjonär Pitkänen rõõmustasid veel sellepärast, et talgud andsid kõigile suurepärase võimaluse omavahel suhelda; pärast tööd küpsetati lõkkel pliine ja lastele olid korraldatud mängud.
Allikatest Uusi Tie ja www.elci.ru vahendas Piret Riim/Fotod: http://www.elci.ru/
Hõimurahvaste Aeg 2014 2(12) lk 13.