Sõbrakiri nr 2/ 2011
oktoober 2011
kirikuga lõpeb 12.02.2012 ja samal ajal lõpeb meie misjonitöö Ingeri kiriku Uurali praostkonnas, mida oleme saanud teenida 19 aastat.
Kui Jumal lubab ja meie elame, siis järgmise aasta kevadel saab Juha 65-aastaseks ja Anu 60. Meie tahaksime jätkata misjonitööd, aga seekord siis Eestimaal, mis on praktiliselt ju ka misjonipõld, mõnede arvates lausa Euroopa kõige ilmalikum riik. Soome Misjoniselts ja EELK misjonikeskus peavad juba läbirääkimisi selle töö korraldamiseks.
Praostkonna perelaager Birskis

kenasti korraldatud. Tänu Jumalale!
Puhkusel Eestis ja Soomes.
Puhkuse ajal saime käia mitmes kirikus jumalateenistustel ja Tallinnas Vennastekoguduse palvelas.
Osa puhkuse ajast olime Soomes koos Juha sugulastega. Turus olime külas Juha pojal Anssil, kelle perre oli äsja sündinud pisike Alvar-poiss. Paariaastane Aida oli juba ,,suur” õde ja ema abiline. Juha noorem poeg Vesa oli lõpetanud ülikoolis arstiteaduse ja olnud pool aastat sõjaväes ametit praktiseerimas. Vesa tuli koos oma pruudi Katriinaga, kes on ka misjonäride lapselaps. Saame ikka paar korda aastas kokku ja rõõmustame koosoldud hetkede üle. Vanemal pojal Petteril käisime külas Helsingis ja vaatamas nende sügisel valmivat uut korterit, kus kolmeliikmelisel perel oleks rohkem ruumi elamiseks. Tänu Jumalale laste ja lastelaste eest.
Meie ustavad sõbrad ja misjonitöö toetajad Anneli ja Olli Nieminen olid meid kutsunud meie sõpruse 15. aastapäeva tähistama Lohjale Vivamosse, kus on Soome Rahva Piibliseltsi töö keskus. 49 aastat tagasi oli Juha seal olnud leerilaagris ja aastate jooksul oleme ikka katsunud seal käia vaimutoitu hankimas.
Vivamosse on ehitatud Piibliküla, kus vabas looduses esitati Piibli jutustusi. Kaasa „mängisid“ ka loomad ning pealtvaatajate ja esinejate hulgas oli palju lapsi. Anna-Mari Kaskineni poolt kirjutatud ja vabatahtlike näitlejate poolt esitatu ei jätnud kedagi ükskõikseks. Ka Eestis võiks midagi sarnast korraldada - on ju meil nii palju andekaid inimesi.
Ingeri kiriku 400-aastapäev Kupanitsas
Esimene pikem peatus oli mitte kaugel Eesti idapiirist Kupanitsas ja Moloskovitsas, kus 30.07 toimusid Ingeri kiriku 400-aastapäeva pidustused. Peajumalateenistus peeti Moloskovitsa kiriku varemetes, kus jutlustas piiskop Aare Kuukauppi. Päev jätkus Kupanitsa kiriku tagusel platsil, kus umbes 500 inimeset oli kokku tulnud Ingeri kiriku kogudustest üle Venemaa ja palju oli külalisi Soomest. Kui sageli küsitakse meilt, et mis uus kirik see Luteri kirik on, siis võime tõdeda, et meie kirik on juba 400 aastat tagasi sündinud siia Venemaale. Ta elab ja tegutseb. Halleluuja!
Mesised ehitustalgud Birskis

Mina tegin süüa ja mehed ehitustöid, samal ajal kui Juha ja Niina sõitsid igasugu natsalnikute vahet. Nii kulusid päevad, aga õhtud kulusid Jumalasõna kuulutades koguduses ja külades.

Kui ametid jagatud, sõitis Juha läbi mitmeid mesilaid, tutvus mesinike ja mee hindadega ning ostis 1250 kg õiemett. Põhja-Bashkiirias on sellel aastal ainult õiemesi, sest pärnaõiemett on tänavu meie kandis vähe. Juha sõitis edasi Lõuna-Bashkiiriasse, kus kogu Bashkiiria meest 70% on pärnaõiemesi. Sealt ostis Juha 1250 kg ka seda mett. Septembris sõitsid Juha ja Niina Moskvasse, et koos Soome mesinikega pidada läbirääkimisi sealse Stockmanni müügijuhiga meie mee müügivõimaluste üle.
Mett osta on lihtne, aga kuidas leida sobiv taara ja etiketid, ei ole veel selgunud. Bashkiiria mesi on bränd, see on Euroopa kalleim ja tunnustatuim mesi. Palju oleme selle meeprojektiga tegelenud ja loodame Jumala abile selle kordaminekuks. Vaevaga ja oma palge higis pead sa oma leiba sööma - nii ütles Jumal juba Aadamale. Ega meilegi pole lubatud kergemat elu. Igal juhul rõõmustame, et mitmete aastate eest alustatud meeprojekt on lõpuks uude järku jõudnud.
Augustikuu muusikalaagrid

Laagrite peamine korraldaja oli Anna Mishina, kes juba teist aastat töötab meie koguduse muusika- ja lastetöö juhina. Anna on ka Tshitsma kooli muusikaõpetaja. Laagrites õpetas Anna lastele laulmist, plokkflööti ja rütmipillidel mängimist. Dina Korepanova õpetas süntesaatoril ja ksülofonil mängimist, Juha õpetas suurematele lastele kitarrimängu ja kontsertmeister oli muusik Vasili Mihailov, kes valdab kõiki pille. Tema aitas lastel kokku panna lõpukontserdi kava ja selle ette kanda. Anu pidas lastele piiblitunnid ja perenaisena korraldas teejoomised.
Bekmurzinos tuli laagrisse 11, Akudibashis 15, Tshishmas 20 ja Shelkanovos 25 last. Muusikalaagri nime all on meil võimalus kuulutada sõnumit Kristusest. Õpetame lastele 12-14 laulu, millest pooled on vaimulikud laulud. Piiblitunnis saime rääkida Jumalast ja õppida Meie Isa palvet. Iga laager lõppes laste poolt esitatava kontserdiga, mida tulid vaatama nende vanemad ja vanavanemad. Anna ja Vasili esinesid koos lastega ja ka eraldi ning nii sündis tõeline kultuuriüritus. Anu laulis eesti keeles Väikest Karjast, mis jätkus marikeelsena kogu laagrikoori esituses. Vau!
Kontsert on alati rahvale meeldinud ja ka nendes laagrites toodi esinejatele palju lilli. Mitmed täiskasvanud istusid koos lastega klubis ja kuulasid hoolega, mida me rääkisime ja mis laule õpetasime. Mitmes kohas tulid inimesed hiljem küsimusi küsima ja nii mõnedki tahtsid ristitud saada. Tshishma vallavanem kutsus meid endale koju külla ja rääkis sellest, kuidas nad olid perega 11 aastat elanud Eestis. Nõukogude Liidu lagunemisega kutsuti sõjavägi tagasi Venemaale, aga nende inimeste südametesse oli jäänud palju häid mälestusi Eestimaast ja siin elavast rahvast.
Tatarimaa pealinna Kaasanisse kiriku ehitamine ja soomlaste külaskäik

Edasi sõideti Marimaale Joshkar-Olaasse. Kiriku õpetaja Vladimir Botshkov esitles kogudust ja töötegijaid. Kirik, kogudusemaja, misjonimaja ja pastoraat-kantselei, kõik mille olime nende 12 aasta jooksul ehitanud, kui meie seal töötasime, olid aktiivses kasutuses. Kogudus elas ja
töötas. Tänu Jumalale!
Sõit läks edasi 30 km kaugusele pealinnast, kus on väike Suarsola kogudus ja kirik ning sealne koguduse juht, diakon Aleksander Mitjakov oli koos koguduse liikmetega rõõmsalt külalisi tervitamas. Ööseks sõideti tagasi Joshkar-Olaasse, kus ööbiti Misjonimajas.
Pühapäeva hommikul sõitsid 5 soomlast Kaasanisse jumalateenistusele. Väikeses, vanast katlamajast ümber ehitatud kirikusaalis oli 60 inimest. Rohkem sinna ei mahu ja viimane aeg on hakata ehitama suuremat pühakoda. Kogudus on aktiivne ja kirikuhoonet kasutatakse igal nädalapäeval mitmesugusteks vaimuliku töö vormideks. Palju tegeldakse selles koguduses ka muusikaga ja on tubli noortetöö.
Õhtuks sõideti Udmutiasse, 500 km kaugusesse Gurez-Pudga külakirikusse, kus ka ööbiti. Esmaspäeva hommikul kell 10 oli armulauaga jumalateenistus ja pärast teelauas rääkis koguduse diakon Marat Fazlullin koguduse töödest ja tegemistest.
Hommikul tutvustasime külalistele meie elu, näitasime koguduse ruume ja Meemaja. Õhtul oli piiblitund teisel pool Belaja jõge Starobazenovo külas, kus ka külalised said sõna jagada ja rääkida oma töödest-tegemistest. Kolmapäeva õhtul oli kirikus piiblitund, kus teemaks 400 aastane Ingeri kirik. Külalised tõid ka oma tervitused. Õhtu jätkus alumise korruse söögisaalis teejoomise, pannkoogisöömise, rahvalaulu ja tantsuga. Meil ju kirikuõpetaja Slava on koreograaf, õpetab koolis ja kultuurimajas maride rahvatantsu! Slava Abdullin ütleb, et marid ütlevad vahel küll söögist ära, aga tantsida peab alati saama. Jalgade tümpsutamine pani vere käima ja memmed-taadid läksid pimedas koduteele rõõmsa
meelega.
29.09 hommikul jätkasime koos Tapani ja teiste soome külalistega teekonda 130 km Ufaasse, vaatasime Bashkortostani pooleteise miljoni elanikuga pealinna ja lendasime üheskoos Ufaast Moskvasse ja sealt Peterburi. Muu rahvas jäi sinna, aga meie Juha ja Tapaniga kiirustasime Allegro nimelisele superkiirrongile, mis viis meid paari tunniga Soome. Tapani abikaasa oli kuuma tee ja võileibadega Lahtis vastas ja pärast kehakinnitust parkimisplatsil jätkasime autoga teekonda Hyvinkääle. Enne südaööd olime kodus.
Hommikul kiirustasime Helsingisse Vene konsulaati et jätta uued viisataotlusdokumendid sinna. Nüüd siis elame lootuses, et 12.10 saame viisad ja siis tagasi Birskisse, kus ootab kogudus ja palju tegemata tööd.
Tuleviku plaanid
Anu ja Juha tööd saab jätkuvalt toetada
EELK Misjonikeskuse arveldusarvetele:
1120254269 Swedbank
10602016015008 SEB