Anu ja Juha Väliaho

ANU VÄLIAHO - UURALI UUDISED, KEVAD 2012

2012_vanaSÕBRAKIRI 1/2012
MEIE MISJON ja viimased UURALI UUDISED

 
Ülestõusmispäeva tervitus kõigile sõpradele!
Jeesus Kristus on tõesti surnuist üles tõusnud! Halleluuja!
Tema elab ja meie võime ka elada Temasse uskudes.
 
12. veebruaril toimus Birski kirikus meie lahkumisteenistus. Sel päeval lõppes meie koostööleping Ingeri kirikuga Juha pensioniea kättejõudmise tõttu ning juba järgmisel päeval asusime kolimisautoga teele kodumaa poole. Väljas paukus pakane ja maanteed olid libedad. Autojuht Tauno Häkkinen oli 75 aastane noormees koos noore, kõigest 24 aastase auto ja 33 aastase järelkäruga. Teekonda jätkus 2500 km. Jumalahullude ettevõtmine!

18. veebruari hommikul jõudsime Tallinna. Ees ootas puhkus ja ettevalmistused uueks tööks Eestimaal. Kohustusliku arstliku läbivaatuste tulemused Soomes osutusid väga headeks ning aprillis asume Soome Misjoniseltsi läkitatutena tööle Eestis, EELK Misjonikeskuse alluvuses. Tööleping tehti neljaks aastaks.

Pärast 19 aastat elu Kesk-Venemaal Volga jõe ja Uurali mägede vahel on see suur muutus ning kohanemine võtab aega. Juhale tähendab siiatulek ka eesti keele õpinguid. Õnneks on tegu siiski sugulaskeelega. 20 aastat on ta ka eestlannaga abielus olnud ja tihti eesti keelt kuulnud!
 

Üheksateist aastat koos maridega

3-4_Anu_Juha_300pxAnu ja Juha Väliaho on lõpetanud 19 aastat kestnud töö Ingeri Evangeelses Luterlikus Kirikus Venemaal. Selle ajaga on sinna kasvanud terve Uurali praostkond kümnekonna koguduse ja arvukate kuulutuspunktidega.  
Kui 20 aastat tagasi avanes meil võimalus asuda tööle hõimurahvaste seas Venemaal, oli selle ukse avajaks Jumal ise, kes kasutas meie kutsujana Marimaale mari ajalooprofessor Valeri Patruševi, kes 1991. aastal Helsingit külastades siin leerikooli astus ja ristitud sai. Seejärel ta paluski, et tuleksime Joškar-Olasse tööle. Läksime sinna aastal 1993. Edasi viis tee Udmurtiasse ja Komimaale, kuni 1998. aastal jõudsime Baškiiria marideni. Oleme jõudnud näha töö vilju, mis on meid omakorda jätkama innustanud. Nende aastate jooksul oleme võinud olla Volga ja Uurali vahele jääval maa-alal kaheksa uue koguduse avamise juures. 

Euroopa viimased paganad

Tunnen enda kutsumuseks just tööd maridega. See töö on eriline, kuna marisid võib pidada Euroopa viimaseks paganausku rahvaks. Kuigi järjest rohkem marisid tuleb ristimisele, pooldab enamik neist loodususundi ideoloogiat, ehkki ohvrimetsades käimise traditsioon on enamasti hääbunud. Mari-Elis elavaid marisid võib enamasti pidada kaheusulisteks, kes on küll ristitud, kuid südames ikka veel paganad. Baškiirias elavatest maridest on 75-80% veel ristimata ja kummardavad loodust. Siingi on ohvrimetsades käimine enamjaolt kadunud, ehkki siinsetes mari külades viiakse õigeusukiriku ülestõusmispüha eel läbi vanu rituaale, mida Marimaal enam ei kohta.

Uurali Uudised - detsember 2011

2011_dets_rist.jpgSõbrakiri nr 3 /2011
UURALI UUDISED

Tervitused lumisest Birskist, kus kolm päeva möllas tumetorm., nagu kooliajal õpitud luuletuses: „Lumme mattes maa ja taeva, viliseb ja vingub tuul. Kord kui loom täis surmavaeva, kord kui laps, kel nutt on suul.“ On talv ja Jeesuse sünnipäeva ootuse aeg. 

Piibliseminar Marimaal

Meie tegemistest viimsel ajal on tähtsamad olnud piibliseminar 18.-20.11. Joshkar-Olaas Uurali praostkonna Kogudusekooli õppuritele. Pealkiri oli „Piibli punane niit“ ning enamuse loenguid pidas teoloogiamagister Dina Korepanova, kes on olnud meie sekretäriks ja kes jätkab meie tööd tulevikus.

Uurali uudised - oktoober 2011

2011sygis_ordenSõbrakiri nr 2/ 2011
oktoober 2011
Tervitusi Eestist, Tallinnast, kus ootame uute Vene viisade valmimist. Eelmine viisa lõppes septembri lõpus. Meie viimane tööleping Ingeri
kirikuga lõpeb 12.02.2012 ja samal ajal lõpeb meie misjonitöö Ingeri kiriku Uurali praostkonnas, mida oleme saanud teenida 19 aastat.
Kui Jumal lubab ja meie elame, siis järgmise aasta kevadel saab Juha 65-aastaseks ja Anu 60. Meie tahaksime jätkata misjonitööd, aga seekord siis Eestimaal, mis on praktiliselt ju ka misjonipõld, mõnede arvates lausa Euroopa kõige ilmalikum riik. Soome Misjoniselts ja EELK misjonikeskus peavad juba läbirääkimisi selle töö korraldamiseks.

Praostkonna perelaager Birskis

Selle aasta juunis peeti Uurali praostkonna pastorite, diakonite ja jutlustajate (kateheetide) peredele neli päeva kestnud laager Birskis. Selliste praostkonna vaimulike perede kokkusaamistega alustasime Joshkar-Olaas. Praostkonna suurel territooriumil töötavad ja elavad vaimulikud kohtuvad harva. Sajad kilomeetrid ei võimalda ka perede kokkusaamist, aga tegelikult vajatakse sellist vaimulikku julgustust, õppimist ja puhkust. Juha on olnud praostiks 10 aastat ja piiskop Aartre Kuukauppi tuli Birskisse, et siin pidada praostkonna sinod, ning vaadata üle uue praosti kandidaadid. Uurali praostkonnas on 10 registreeritud kogudust ja nendes teenib 8 pastorit, 4 diakoni ja 4 jutlustajat, pastori abilist. Kokku oli tulnud 35 inimest.

Anu Väliaho - Uurali uudised, kevad 2011

 Uurali uudised2011_kevad_anu_juha.jpg

 Sõbrakiri nr 1/ 2011

Jumal on hea ja Tema arm kestab igavesti!

  
See lootuse sõnum, mis meile on antud, kehtib ka tänapäeval. Jumal pole kuhugi kadunud ja Ta ei ole meid maha jätnud, ehkki meil on palju kurtmist hädade ja õnnetuste üle, mis maailmas toimuvad: Jaapani tsunami ja aatomielektrijaama katastroof, Ameerika keeristormid ja üleujutused, Islandi vulkaanipurse... Ei ole ime, et inimesed ennustavad peatset maailmalõppu, sest kõik märgid sellest on juba olemas.
 
Meie aga elame koos Jumalaga ja rõõmustame selle üle, et kristlasi on kogu maailmas ning et meil on kõigil üks ja seesama abimees ja päästja: Jeesus Kristus.

Birskis

Aasta algas täie hooga, ikka saluudi ja rahva pidutsemisega. Meie alustasime pidudega juba vana aasta poolel jõulujumalateenistustega nii Birski kirikus kui ka mitmetes külades inimeste kodudes. Täiendasime oma nukuteatrit: tegime suure kokkupandava lavadekoratsiooni ja uued nukud, millega saime esitada Jeesuse sünni lugu. Õppisime selgeks ka jõulukontserdi kava, mille saime esitada Birski linna kultuurimajas 9. jaanuaril, kui Venemaal oli õigeusukiriku jõuluaeg. 

Muusika – südamete võti

Mari rahvatantsu esitab ka Birski koguduse õpetaja Slava Abdullin.  Foto: Anu Väliaho kogust

Külakontsertidega alanud Birski koguduse muusikaprojekt on avardunud.

 Uued laulud

Birski koguduse liige Slava Kamiljajev, kes töötab marikeelse ajalehe toimetuses, tõlgib mari keelde uusi vaimulikke laule. Oleme Juhaga tõlkinud eesti ja soome vaimulikke laule vene keeles sõna-sõnalt Slavale, kes paneb need ümber mari keelde, nii et mõte on edasi antud ja ka keel on luuleline ning riimid paigas. Unistame, et võiksime järgmisel aastal üllitada marikeelse uue lauluraamatu, kus marikeelsete sõnade kõrval on ka venekeelsed. Slava seab ka need kokku.

Loe edasi: Muusika – südamete võti

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn