Ingeri Kirik

Tatarlasest Martin Luther Udmurdimaal

Tatarlasest diakon Marat Fazlullin on Udmurtia Gurez-Pudka koguduses teeninud viis aastat. Tegemist on Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku ainsa kogudusega Udmurdimaal. 

Marat Fazlullin
Marat Fazlullin

Kogudus asub väikeses külakeses, mille elanikud räägivad omavahel peamiselt udmurdi keeles. Marat ei varja, et udmurdi keelega on tal raskusi ja pigem ühendab teda inimestega vene keel. „Ükski prohvet pole kuulus omal maal,” mõtiskleb Marat küsimuse üle, kuidas on teenida teistsuguse kultuuriga rahva seas. „Võimalik, et kohalikku vaimulikku ei võetakski siin tõsiselt. Kuidas sa ikka kuulad inimest, kellega koos sai üles kasvatud ja igasuguseid tükkegi tehtud? Uustulnukat tullakse kuulama juba uudishimu pärast, et ehk ütleb ta midagi teistsugust, mida kohalikud pole rääkinud. 

Loe edasi: Tatarlasest Martin Luther Udmurdimaal

Viljakalt veedetud suvi

Minu suvi möödus viljakalt. Pärast doktorantide atesteerimise läbimist Tartus siirdusin reisile mööda Venemaad. Tatarstanis Kaasani lennujaamas oli mul vastas vend Kristuses, Ingeri luterliku kiriku Kaasani Püha Andrease koguduse vaimulik Anatoli Pogasii. Suurepärane on tunda kindlust, et sa oled oodatud! Kahtlemata kehtib see kõigi mu kristlastest sõprade puhul, Pogasii pere kaasa arvatud. Kristuse peres käibki nii, et sa oled suvalisel ajal ja suvalises kohas valmis võtma vastu oma õde või venda Kristuses kui kõige lähedasemat inimest ning kostitama teda parimaga, mida sul leidub. Nii oleks teinud ka Jeesus. 

Anna MišinaAnna Mišina

Loe edasi: Viljakalt veedetud suvi

Ikka on põhjust tähistada!

Joškar-Olas on noortel kombeks tähistada igasuguseid tähtpäevi kristlikul moel. „Uut aastat on meil juba ammu tavaks vastu võtta kirikus,” jutustab noortejuht Artjom Dmitrijev. „Noori ei huvita vana-aasta õhtul koos vanematega teleri ees istumine, vaid eelistatakse tulla välja.  Juba teatakse, et me koguneme kirikus kella 18 paiku: hakkame süüa valmistama. Seda teeme me kaua ja põhjalikult! Sööme, muidugi mängime ka mänge, suhtlem... Kell 23.30 põlvitame aga altari ümber ja palume saabuvaks aastaks õnnistust. Kui vaikuse katkestavad raketipaugud, teame, et uus aasta on käes! 

14. veebruaril, sõprade ja armunute päeval, käsitlesime üheskoos teemat „Kristus armastab kogudust”. 23. veebruari tähistasime kui patust võidusaamise päeva: on ju kristlase elu vaimulik võitlus patu vastu temas eneses! 8. märtsil oli  jälle põhjust kokku tulla... 

Igale tähtpäevale võib leida kristliku lähenemise. Korraldame need kokkusaamised põhiliselt noorte oma jõududega, sest noortele lihtsalt meeldib kokku saada ja suhelda. Vaimuliku osa ettevalmistamiseks saame alati ka abi küsida.”

Loe edasi: Ikka on põhjust tähistada!

Kuidas Joškar-Olas koguduse juubeliks valmistuti

7 150pxJoškar-Ola luterlik mari-vene kogudus valmistus koguduse 20. sünnipäevaks toimekalt ja täie tõsidusega. Juba aasta varem moodustasime komisjoni, kelle välja töötada jäi programm: mida teevad lapsed, mida noored, mida vanemad inimesed. Koguduse memmed koostasid pika nimekirja tegevustest, mida on vaja ja võimalik teha: korrastada territooriumi, kaunistada peopaik lilledega, meisterdada kingitusi, koguda raha jne.

Loe edasi: Kuidas Joškar-Olas koguduse juubeliks valmistuti

Noortemeedia kasvatab soome juurtega kirikut

2013k 13 4 200pxIngeri kiriku noortemeedia Võbor on jõudnud uuele tasemele: soomlaste ja eestlaste toel alustatud ajakiri pandi esmakordselt kokku ainult oma jõududega.

Vepsa juurtega Ksenja Kuzmina mängis jaanuari algul Peterburis kolme riigi noorte ühises meedialaagris vändatud lühifilmis peaosa.  Mõnepäevaseid laagreid, kuhu noored kogunevad mitmesuguseid meediatöö oskusi omandama, on peetud kordamööda kolmes riigis alates 2010. aastast. Neis sündinud looming, viimasel ajal peamiselt video- ja fotograafiatööd, riputatakse noortemeedia veebilehele.

Varem pandi kolme riigi noorte koostöös kokku ka ajakirja, mis ilmub neli korda aastas kõigis kolmes riigis. Soomlased olid need, kes eestlastele ja Ingeri kiriku noortele meediategemist õpetama asusid ning algul ka materjali tootmisel toeks olid. Nüüd suudetakse ajakiri Võbor, mille vanem sõsar Soomes kannab nime Nuotta ja Eestis Pluss, juba kõikjal iseseisvalt kokku panna.

Luterlikku Ingeri kirikusse kuulumist peab Võbori vabatahtlike meeskonda kuuluv Ksenja peretraditsiooniks. Ema tõi ta siia juba lapsena, sest just sellesse kirikusse on nende suguvõsa liikmed kuulunud. Neiu abistab Peterburi Püha Maria koguduse pühapäevakooli töös. „Lapsed tunnetavad hästi, et see paik pole tavaline lasteaed või kool," kinnitab Ksenja. „Siin suhtutakse neisse armastusega ja ka lastele meeldib iga päev kaaslastele jagada armastuse killukesi."

Loe edasi: Noortemeedia kasvatab soome juurtega kirikut

Mees mari vaimuliku muusika hälli juures

Kristlik Vassili 2012. aasta mais, enne Eestis lahkumistmuusika hakkas maride seas koos usuvabaduse ja jumalasõna kuulutamisega laiemalt levima 20 aastat tagasi. Mari muusiku Venjamin Sahharovi laul ,,Jumon üdör" räägib küll jumala tütrest, kuid mitte Kolmainu Jumalast. Maride esimesteks kristlikeks lauludeks said peamiselt soome ja inglise keelest tõlgitud laulud.

Üheks esimeseks mari rahva oma kristlikuks muusikuks on Baškiiriast pärit Vassili Mihhailov Sadretdinov. Ta sündis 55 aastat tagasi Amina ja Mihali 8-lapselise pere kolmanda lapsena. Pere elas Miškino rajooni väikeses mari külas Sosnovkas, kus isa oli tuntud karmoškamängijana, ema aga oma kauni hääle poolest. Kodus kõlas sageli laul ja pillimäng. Vassili ema meenutab, et Vassili mängis karmoškat juba 4-aastasena ja külanoored kutsusid teda tantsuks mängima. Vahel võeti väike pillimees ka naaberkülasse kaasa ning toodi hilisel õhtutunnil magavana suurde kasukasse mässitult koju. Pill oli nii suur, et Vasja ise selle tagant inimesi ei näinud, nägi ainult kultuurimaja lage.

Pärast kohaliku algkooli lõpetamist võeti andekas poiss õppima Ufasse muusika eriinternaatkooli ja hiljem kultuurikolledžisse, mille ta lõpetas estraadi ja džässi erialal saksofoni- ja klahvpillimängijana. Pärast lõpetamist kuni pensionile jäämiseni 10 aastat tagasi töötas ta saksofonimängija, dirigendi ja solistina siseministeeriumi orkestris. Vassili on olnud Tšetseenia sõjas ning töötanud Ufa tuletõrjes nafta- ja gaasitulekahjude kustutajana. Ta on kahe poja isa ja Mila vanaisa.

Loe edasi: Mees mari vaimuliku muusika hälli juures

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn