Udmurdi lood

Valeri Pikulev  Foto: EEA Evangelismi- ja misjonitoimkonna arhiivSügisel 2009 külastasid Eestit läbisõidul udmurdi rahvuse esindaja, Valeri, kes koguduse töötegijatena juba aastaid oma rahvast teenib. Ta oli lahkelt nõus rääkima oma elust, usule tulekust ja paljust muust.

Valeri Pikulev sündis suures udmurdi peres 12. lapsena. Küsimusele, miks ta küll nii palju lapsi tahtis, vastas ema, et nii palju kui Jumal annab, tuleb ka sünnitada. Kellele Jumal on elu andnud, see peab elama. Koolis aga õpetati Valerile, et mingit Jumalat pole olemas... 

Kui sain iseseisvaks ja suundusin linna tööle, hakkasin käima seltskonnas ja koos sõpradega alkoholi pruukima. Märkamatult läksin sellega liiale ja püüdsin end siis parandada. Mõtlesin alatihti, et nüüd aitab, enam ma ei joo, juba esmaspäevast algab uus elu! Kahjuks ei suutnud ma midagi muuta ja kõik läks vana rada. 

 

1990. aasta kevadel olime sõpradega linnas pidustustel. Rahvas lõbutses, aga minul oli raske, südames valitses tohutu tühjus. Äkki nägin tänaval noori, kes laulsid kitarri saatel kristlikke laule. Tundsin, kuidas mind kogu hingest tõmbas nende poole, kuigi sõbrad ütlesid, et ära kuula neid hulle inimesi. 

Varsti leidsingi end kogudusest, tulin usule ja juba mõne kuu pärast lasin end ristida. Mõni aeg hiljem sõitsime kümnekesi õppima piiblikooli Rootsi. Kui teised said teada, et olen udmurt, tahtsid nad millegipärast just minuga suhelda. Olin väga imestunud, kuid mulle öeldi, et siin palvetatakse juba ammu udmurdi rahva eest. See oli ennekuulmatu, et keegi kuskil on mõelnud udmurtide peale! Piiblikooli lõpetamise ajal olime Tartus Kolgata koguduses. Meelde on jäänud, et keegi eestlane kallistas mind seal kõvasti ja ütles: oled udmurt, minu vend! 

Koju tagasi jõudes kingiti mulle raamatuke nelja udmurdikeelse evangeeliumiga. Meil ei olnud veel udmurdikeelseid vaimulikke laule ega isegi Meie Isa palvet. Soovisin väga, et udmurdid tahaksid koos käia ja oma emakeeles palvetada ning laulda. Mõne aja pärast tuli kokku juba üle kümne inimese, Meie Isa palvest sai meie grupi esimene udmurdikeelne laul.

Valeri ristimistalitust läbi viimas.  Foto: EEA Evangelismi- ja misjonitoimkonna arhiivJumal on aegade jooksul leidnud inimesi, kes on valmis Piiblit oma emakeelde tõlkima, nii nagu näiteks Luther andis Piibli saksa rahvale. Kui 1997 ilmus udmurdi keeles Uus Testament, tuli pidulikule esitlusele kokku palju rahvast. Äkki kutsuti mind mikrofoni juurde, et palvetaksin Uue Testamendi tõlke eest. Olin kohkunud – nii paljude inimeste ees! Hiljem olid paljud imestunud ega suutnud uskuda, et on võimalik palvetada nii, et kogu palves on kõik sõnad udmurdi keeles! See oli paljudele julgustuseks. 

Külades inimestega rääkides küsitakse minult sageli, et kuidas julgen öelda, et olen udmurt. Udmurdid ju ei räägi sellest, see rahvas on ju teine sort, on öeldud. Kuid ma tean, kuidas Jeesus inimestesse suhtus. Keegi polnud tema meelest väärtusetu. Kirikus hingehoidja tööd tehes olen palju kuulnud inimeste valust, muredest. Saan nüüd aidata neid, kes on samasuguses olukorras kui ma ise varem olin. Tänu Jumalale, nad on mind usaldanud! 

Jumal on andnud mulle udmurdi rahvusest naise ja õnnistas meid nelja lapsega. Mu naine on linnas üles kasvanud. Lapsena maale sugulaste juurde sõites ei rääkinud ta oma emakeelt enam puhtalt ning sai hingelise trauma, kui sugulased tema aktsendi üle naersid. Alguses mu naine kartis, et ka mina naeran ta üle. Ütlesin, et kuidas saan mina sulle nii teha, mu armsam! Oleme mõistnud, et udmurt olla ei ole halb. Kui Jumal on mind udmurdiks loonud, ei kavatse ma sellest vaikida, vaid kõigile kuulutada. Keegi on öelnud, et kui sulatada erinevad rahvad kokku, siis on see sama, mis võtta taevast ära kõik tähed ja jätta üksnes kuu. Need erinevad tähekesed aga   teevadki taeva ilusaks! 

Küsitles Küllike Evartov

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn