Meie eesmärgid

Hõimukärajad juhatatakse sisse saami kombe kohaselt.
Hõimukärajad juhatatakse sisse saami kombe kohaselt.

Saamid tutvustasid Hõimukärajatel oma jumalateenistuse rahvalikke elemente, kui rahvarõivais ja joigudes läheneti põrandale laotud põllukividest kiviristile, mille südames oli moodustatud ring – lõkkeaseme sümbol, selle keskel kolm küünalt – Kolmainu sümbol. Risti kõrval lebasid põdranahad kui oluline element saami kultuuris. Lauldes süüdati küünlad ning selgitati: näiteks nii võib alata meie jumalateenistus.

 

Üks esitajaist, Máhtte Sikku Valio, Rootsist pärit Põhja-Norras elav saam jõudis 15 aastat tagasi äratundmisele, et Jumala jaoks on saami kultuur oluline: „Saan olla see, kes ma olen. Jumalale kõlban ma nagunii ainult Jeesuse pärast, mitte sellepärast, kes olen või mida teen.” Ta joigus Jumala hoolitsusest saamide eest, kes juhib neid läbi udu, kui nad teed ei näe, ja tõstab neid vahel ka kõrgemale pilvedest. 

Misjonär saamide seas, friisi juurtega Gerard Willemsen räägib hollandi keelt, sest tema emakeel on hääbunud. Rootsis elades on ta ära õppinud ka saami keele. „Alles 20 aastat tagasi ei saanud saami keelt kirikus kasutada,” teab ta. „Kui üks luteri pastor kandis 1993. aastal valge vaimulikurüü juurde saami traditsioonilisi jalatseid, tulid mitmed talle ütlema, et neid võib kanda küll mujal, aga kirikus mitte. Kuid mis on jalanõudel tegemist kiriku õpetusega?”

Willemsoni sõnul on kiriku ajaloost näha, kuidas misjonäride sõnumit viidi kaua euroopalikus pakendis, importides nõnda ka euroopalikku kultuuri. Sihtmaades tunti, et olla kristlane tähendab olla lääne inimene, ja kristlikud kogukonnad neis maades jäid oma kultuurist väljapoole. 

 

„Alles 1960ndail jõudsid eurooplased äratundmisele, et Aafrikas ja mujal misjonimaades peaks rajatama rahvapäraseid kirikuid,” tõdeb Willemson ja leiab, et sama tuleks nüüd pidada silmas ka vähemusrahvaste puhul Euroopa maades.

 

Hõimurahvaste Aeg 2015 1 (13) lk 12. 
Foto: Mark Nelson

Kes meie oleme?

Hõimurahvaste Aeg on Eesti Piibliseltsi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Misjonikeskuse, Eesti Evangeelse Alliansi misjonitoimkonna ja Ljus i Österi 2006. aastal algatatud projekt, mille eesmärk on ergutada Eesti kristlasi võtma vastutust meie soomeugrilastest õdede-vendade toetamiseks Venemaal.

 

Kontakt

 
+372 6 311 671
 
 
Eesti Piibliselts
Kaarli pst 9,
10119 Tallinn